COPA AMERICA: Αήττητη στην επόμενη φάση η Βραζιλία, στη δεύτερη θέση του ομίλου το Περού

Στη, βολική, ισοπαλία έμεινε το Εκουαδόρ με τη Βραζιλία, ενώ τη νίκη πανηγύρισε το Περού που βρέθηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Βραζιλία-Εκουαδόρ 1-1

Το βαθμό της ισοπαλίας πήραν Βραζιλία και Εκουαδόρ, ένα αποτέλεσμα που βόλευε και τις δύο ομάδες, η μεν Βραζιλία γιατί έμεινε αήττητη και πέρασε χαλαρά σαν πρώτη, το δε Εκουαδόρ γιατί σιγούρεψε, μαζί με το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα, την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η «σελεσάο» μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και κατάφερε να προηγειθεί με τον Μιλιτάο στο 37’, στην επανάληψη όμως το Εκουαδόρ που έψαχνε τη νίκη για να κλειδώσει τη πρόκριση μπήκε καλύτερα και κατάφερε να βρει γκολ με τον Μένα στο 53ο λεπτό. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στην επόμενη φάση

Βενεζουέλα – Περού 0-1

Νίκη-πρόκριση έψαχνε η Βενεζουέλα, τον βαθμό της ισοπαλίας ήθελε το Περού για να ανέβει στη δεύτερη θέση, εν τέλει κατάφερε να πάρει τη νίκη και να κλειδώσει την πρόκριση ως δεύτερη στον Β’ όμιλο.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Καρίγιο στο 48’ λεπτό, όσο κι εάν προσπάθησε η Βενεζουέλα το σκορ δεν άλλαξε και η διοργάνωση για τους ίδιους τελείωσε πρόωρα.

Βαθμολογία 2ου ομίλου:

1) Βραζιλία 10β.
2) Περού 7β.
3) Κολομβία 4β.
4) Εκουαδόρ 3β.
5) Βενεζουέλα 2β.

Σήμερα, παίζουν Βολιβία – Αργεντινή και Ουρουγουάη – Παραγουάη (και τα δύο ματς στις 03:00 ώρα Ελλάδας σε ζωντανή μετάδοση από το Open), για να σχηματιστεί η φάση των «8», καθώς περνούν οι τέσσερις από τις πέντε ομάδες των δύο ομίλων.