LA LIGA: Νίκη μετά από 27 παιχνίδια για την Λεβάντε - Νίκη και μπήκε τετράδα η Σοσιεδάδ

Η ομάδα της Βαλένθια επικράτησε με 2-0 των νησιωτών και… έσπασε επιτέλους το ρόδι για φέτος παίρνοντας την πρώτη της νίκη ενώ οι Βάσκοι πήραν την νίκη απέναντι στην Θέλτα χάρη στον Ογιαρθάμπαλ.

Η Λεβάντε έκανε σεφτέ στις νίκες για την φετινή σεζόν νικώντας με 2-0 την Μαγιόρκα για την 20η αγωνιστική της La Liga σπάζοντας ένα αρνητικό σερί που κρατούσε από πέρυσι με τα «βατράχια» να αγνοούν τη νίκη για 27 συνεχόμενα παιχνίδα.

Η ομάδα της Βαλένθια άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Ρομπέρτο Σολδάδο να σκοράρει στο 47ο λεπτό. Η Μαγιόρκα έχασε την ευκαιρία της να ισοφαρίσει όταν ο Ολιβάν αστόχησε σε πέναλτι στο 68′. Ο Νίνιο δεν μιμήθηκε τον συμπαίκτη του και σκόραρε για τους νησιώτες στο 82′, αλλά το τέρμα που σημείωσε ακυρώθηκε από το VAR εξαιτίας παράβασης για χέρι. Ένα λεπτό μετά αποβλήθηκε ο Καμπάνια για την Λεβάντε ενώ βρισκόταν στο πάγκο της ομάδας, αφού είχε βγει ως αλλαγή στο 70′ με τον Μελέρο να περνάει στην θέση του, για αντιαθλητική συμπεριφορά.

Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει η Μαγιόρκα, τελικά το πέτυχε ο Μοράλες για τα «βατράχια» στο 90+7′ βάζοντας… ταφόπλακα στα όνειρα των νησιωτών για ισοφάριση και χαρίζοντας την παρθενική νίκη στη σεζόν στην ομάδα του.

Παρά το τρίποντο η Λεβάντε συνεχίζει να βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς ενώ η Μαγιόρκα έμεινε 15η παρά την τρίτη σερί της ήττα.

Λεβάντε (πρ. Αλέσιο Λίστσι): Φερνάντεθ, Ρομπέρ Πιέρ, Ντουάρτε (70′ Ποστίγκο), Βέζο, Μιραμόν, Φρανκέσα, Πεπελού (85′ Ραντόγια), Καμπάνια (70′ Μελέρο), Μπάρντχι (85′ Μάλσα), Μάρτι, Σολδάδο (58′ Μοράλες)

Μαγιόρκα (πρ. Λουίς Γκαρθία): Ρικέλμε, Ρούσο, Σέντλαρ, Μάφεο (57′ Ολιβάν), Κόστα, Ρουίθ (90+6′ Μπρατς), Μπατάγκλια (74′ Χόπι), Κούμπο, Σάντσεθ (57′ Εντιαγέ), Γιάμπρες (74′ Σεβίγια), Νίνιο

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε με 1-0 της Θέλτα χάρη σε γκολ του Μίκελ Ογιαρθάμπαλ στο 13ο λεπτό. Οι «Βάσκοι», παρ’ ότι προηγήθηκαν νωρίς, είδαν την τύχη να τους γυρίζει την πλάτη στο 39ο λεπτό χάνοντας τον Άιζακ με τραυματισμό στο 39′ με τον Πορτού να περνάει στην θέση του. Η Σοσιεδάδ βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Ελουστόντο στο 62′, όμως το VAR το ακύρωσε ως οφσάιντ.

Έτσι, οι «βάσκοι» κέρδισαν τελικά με 1-0 επιστρέφοντας στις νίκες μετά από έξι παιχνίδια ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με την ομάδα από το Βίγκο να μένει στην 12η θέση μετά την ήττα.

Ρεάλ Σοσιεδάδ (πρ. Ιμανιόλ Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Ελουστόντο, Λε Νορμάντ, Γκοροσάμπελ (78′ Ζαλντούα), Μουνιόζ, Ραφίνια (78′ Γκουρίντι), Γκουεβάρα (88′ Ζουμπιμέντι), Μερίνο, Γιανουζάι (78′ Λομπέτε), Ογιαρθάμπαλ, Άιζακ (39′ Πορτού)

Θέλτα Βίγκο (πρ. Εντουάρντο Κουντέτ): Ντιτούρο, Αΐντοο, Αραούχο, Μάγιο, Γκαλάν, Μπέλτραν, Μέντεθ, Σουάρεθ (80′ Γκαλιάρντο), Τσέρβι (58′ Νολίτο), Άσπας, Μίνα