BUNDESLIGA: Καθάρισε με 4-1 την Μάιντς, η Λειψία - Ισόπαλες 2-2, σε ματσάρα, Λεβερκούζεν και Ουνιόν Βερλίνου

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το νέο έτος για την Λειψία, η οποία κέρδισε με 4-1 την Μάιντς. Τη νίκη πανηγύρισε και η Χόφενχαϊμ, απέναντι στην Άγουγκσμπουργκ, ενώ στην ισοπαλία έμειναν τα άλλα παιχνίδια της 18ης αγωνιστικής.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα της Λειψίας για το 2022, με τους «ταύρους» να καθαρίζουν την Μάιντς, των 10 παικτών για 70 λεπτά, με 4-1, με κορυφαίους τους Αντρέ Σίλβα, Ενκουνκου και Σομποζλάι, οι οποίοι είχαν ρόλο και στα 4 γκολ των γηπεδούχων.

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε και η Χόφενχαϊμ, η οποία κέρδισε με 3-1 την Άουγκσμπουργκ, ανεβαίνοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στη ζώνη του υποβιβασμού.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπεμπού, με τον 27χρονο μεσοεπιθετικό να βάζει δύο γκολ στο πρώτος μέρος ολοκληρώνοντας την ανατροπή μέσα σε 6 λεπτά. Το τελικό 3-1, το έκανε ο Ράουμ με γκολ στο 90+3’ κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του, ενώ το μοναδικό γκολ για τους φιλοξενούμενους το έβαλε στο 5’ ο Γκρέγκοριτς.

Στα υπόλοιπα 3 παιχνίδια της ημέρας, Γκρόιτερ Φιρτ – Στουτγάρδη, Μπάγερν Λεβερκούζεν – Ουνιόν Βερολίνου  και Φράιμπουργκ – Αρμίνια Μπίλεφελντ, έληξαν ισόπαλα.

Η αναμέτρηση απέναντι στην Γκρόιτερ Φιρτ, με την Στουτγκάρδη έμεινε στη λευκή ισοπαλία, παρά τις ευκαιρίες που είχαν οι δύο ομάδες. Οι άλλες δύο αναμετρήσεις έληξαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Η Λεβερκούζεν κατάφερε να σώσει την ισοπαλία με γκολ του Τα στο 84’. Από την άλλη η Ουνιόν Βερολίνου είχε ως καλύτερό της παίκτη τον Προμέλ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, έχοντας προσωρινά ανατρέψει το γκολ του Σικ.

Στο δεύτερο 2-2 της ημέρας, τον βαθμό της ισοπαλίας κατάφερε να σώσει η Αρμίνια Μπίλεφελντ, η οποία στο 46’ βρέθηκε πίσω με δύο γκολ, μετά τα γκολ των Χάμπερερ και Γου-Γιέονγκ. Οι φιλοξενούμενοι όμως, με γκολ του Οκουγκάβα στο 60’ μείωσαν σε 1-2, ενώ στο 87’ ο Λάσμε έκανε το 2-2.