ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ 4-1: Οι συνήθεις ύποπτοι Μπενζεμά και Βινίσιους καθάρισαν τις «νυχτερίδες»

Με μία αρκετά καλή εμφάνιση οι Μαδριλένοι επικράτησαν στην έδρα τους με 4-1 της Βαλένθια επιστρέφοντας στις νίκες.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε με 4-1 την Βαλένθια για την 20η αγωνιστική της La Liga με τους Βινίσιους και Μπενζεμά να κάνουν όλη τη δουλειά πετυχαίνοντας από δύο τέρματα ο καθένας, με τον Γάλλο μάλιστα να ξεπερνάει τα 300 τέρματα με την φανέλα των Μαδριλένων.

Η «Βασίλισσα» έκανε δυναμικό ξεκινήμα κι έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 6ο λεπτό με τον Μιλιτάο να πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Βαλένθια και τον Σίλεσεν να απομακρύνει δύσκολα. Δεν συνέχισε όμως με την ίδια ζέση, με αποτέλεσμα η επόμενη σημαντική τελική της να έρθει στο 20ο λεπτό, όταν ο Βινίσιους έκανε την κεφαλιά από την σέντρα του Μεντί με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ολλανδού κίπερ.

Ο Ασένσιο και ο Μπενζεμά ήταν οι επόμενοι που δοκίμασαν να νικήσουν τον Σίλεσεν, όμως ούτε εκείνοι τα κατάφεραν, με τον πρώτο να ηττάται στο 32′ και τον δεύτερο να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ από το παραθυράκι του. Τη λύση δεν μπόρεσε να δώσει ούτε ο Λούκα Μόντριτς που σημάδεψε ψηλά το δεξί κάθετο δοκάρι του.

Ό,τι δεν μπόρεσε να πετύχει σε κανονική ροή η Ρεάλ Μαδρίτης το κατάφερε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπενζεμά στο 43ο λεπτό, το οποίο κέρδισε ο Κασεμίρο και ο Γάλλος μετέτρεψε σε γκολ. Αυτό ήταν το 300ο γκολ του Γάλλου με την φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης.

Στην Βαλένθια δεν πήραν και πολύ καλά το πέναλτι που καταλόγισε ο Ερνάντες ανεβάζοντας ένα tweet που έγραφε: «Η ληστεία στην Μαδρίτη ξεκίνησε και φαίνεται να είναι επαναλαμβανόμενη» κάνοντας tag και τη σελίδα του lacasadepapel.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημίχρονου με την «Βασίλισσα» να πηγαίνει στο διάλειμμα έχοντας το προβάδισμα έστω και μ’ αυτό το φτωχό 1-0. Οι Μαδρίλενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος να τελειώσουν τη δουλειά και μπόρεσαν να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους μόλις στο 52ο λεπτό με το γκολ του Βινίσιους. Και ο Βραζιλιάνος δεν στάματησε εκεί και εννιά λεπτά αργότερα σκόραρε και πάλι κάνοντας το 3-0 στο 61ο λεπτό.

Η Βαλένθια μείωσε με τον Γκέδες σε 3-1 στο 76ο λεπτό στην επαναφορά μετά από χαμένο δικό του χαμένο πέναλτι, αλλά κάπου εκεί ήρθε πάλι ο Καρίμ Μπενζεμά κι έκανε το 4-1 στο 88ο λεπτό σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

Έτσι, οι Μαδριλένοι έφτασαν τους 49 βαθμούς κι απέκτησαν προβάδισμα οκτώ βαθμών απέναντι στην δεύτερη Σεβίλλη έχοντας βέβαια δύο αγώνες περισσότερους. Η Βαλένθια από την άλλη χάλασε το σερί των τριών νικών που είχε και παρέμεινε στην 9η θέση με 28.

Ρεάλ Μαδρίτης (πρ. Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Μιλιτάο, Αλάμπα, Βάθκεθ (87′ Νάτσο), Μεντί, Μόντριτς (70′ Θεμπάγιος), Κασεμίρο (70′ Καμαβινγκά), Κρόος, Ασένσιο, Βινίσιους (87′ Βαλβέρδε), Μπενζεμά (89′ Ίσκο)

Βαλένθια (πρ. Χοσέ Μπορνταλάς Χιμένεθ): Σίλεσεν, Αλντερέτε, Ντιακαμπί, Πιτσίνι (77′ Ιράνθο), Γκαγιά, Βας, Γκιγιαμόν, Μούσα (66′ Τσέρισεφ), Κόστα (66′ Κοϊνρεντί (83′ Βαγιέχο)), Γκέδες, Γκόμες (66′ Μάρκος Αντρέ)