ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΣΡΙΟΥΣΜΠΕΡΙ 4-1: Δυσκολεύτηκε, αλλά έκανε τη... δουλειά (vids)

Η Λίβερπουλ μπορεί να δυσκολεύτηκε, κόντρα στην πολύ ανταγωνιστική Σριούσμπερι, ωστόσο με νίκη (4-1) πήρε την πρόκριση στη φάση των 32 του FA Cup…

Μόνο εύκολη υπόθεση δεν θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς τη σημερινή νίκη της Λίβερπουλ κόντρα στη Σριούσμπερι. Ο Γιούργκεν Κλοπ, παρατάσσοντας νεανικό κορμό είδε την ομάδα του να δυσκολεύεται απέναντι στην πολύ ανταγωνιστική Σριούσμπερι, η οποία απέδειξε στο γήπεδο πως στο Άνφιλντ δεν πήγε για να παραιτηθεί εύκολα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ νωθρά και από τις δύο πλευρές. Οι γηπεδούχοι είχαν την μπάλα στα πόδια και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν κενά στην άμυνα της Λίβερπουλ για να πάρουν ό,τι καλύτερο μπορούσαν. Έτσι και έγινε!

Πριν τη συμπλήρωση των 30 λεπτών αγώνων,ο Ογκμπέτα με προσωπική ενέργεια από τα αριστερά, πραγματοποίησε μία παράλληλη μπαλιά με τον Κονατέ, κυριολεκτικά να παρακολουθεί τη μπάλα, η οποία κατέληξε στα πόδια του Ουντό με τον παίκτης της Σριούσμπερι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κέλεχερ, βάζοντας σε περιπέτειες τους γηπεδούχους.

Βέβαια, η ποιότητα της ομάδας του Κλοπ ήταν τέτοια που ναι μεν σοκαρίστηκε από το γκολ, αλλά απάντησε πολύ γρήγορα με τον Γκόρντον να εκτελεί από την μικρή περιοχή τον Μαρόζι και να ισοφαρίζει στο 34′. Ενώ, πριν κλείσει το ημίχρονο (44′) οι «reds» ολοκλήρωσαν την ανατροπή με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φαμπίνιο.

Στην επανάληψη η Σριούσμπερι μπήκε με διάθεση να βρει την ισοφάριση, όμως η Λίβερπουλ ήταν αυτή που βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, αρχικά με τον Φιρμίνο στο 78′ και στη συνέχεια με τον Φαμπίνιο στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

ΟΙ ΕΔΝΕΚΑΔΕΣ:

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Μπράντλεϊ, Κονατέ, Βαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Ντίξον – Μπόνερ, Φαμπίνιο, Μόρτον, Τζόουνς, Ουόλτμαν, Γκόρντον

ΣΡΙΟΥΣΜΠΕΡΙ: Μαρόζι, Πένινγκτον, Έμπανκς – Λάντελ, Νουρς, Μπένετ, Βέλα, Ντέιβις, Λεάϊ, Ογκμπέτα, Μπόουμαν, Ουντό