ΚΟΠΑ ΑΦΡΙΚΑ: Βασικός ο Κούντε μέχρι το 69', στη νίκη του Καμερούν

Πρεμιέρα στο Κόπα Άφρικα για το Καμερούν με τον Πιερ Κούντε να είναι βασικός.

Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού ήταν στο αρχικό σχήμα του Καμερούν απέναντι στην Μπουρκίνα Φάσο, με το Καμερούν να επικρατεί με 2-1 στο πρώτο του ματς στον όμιλό του στη διοργάνωση.

Στν ενδεκάδα του Καμερούν ήταν ο Πιέρ Κούντε, ο οποίος επανήλθε από τον κορωνοϊό, καθώς είχε νοσήσει από τις πρώτες κιόλας ημέρες που βρέθηκε στο Καμερούν για το Κόπα Άφρικα.

Παρόλα αυτά όμως ξεπέρασε το πρόβλημά του και τέθηκε κανονικά στη διάθεση της ομάδας του, ξεκινώντας και στο αρχικό σχήμα της πρεμιέρας.

Έπαιξε στον χώρο του κέντρου, έχοντας όμως περισσότερο έναν ρόλο να προωθεί την μπάλα από την άμυνα στην επίθεση. Προσπάθησε να «κουβαλήσει» την μπάλα στο ματς, αλλά και να προωθήσει την ομάδα του.

Είχε κάποιες καλές προσπάθειες, ήταν κινητικός ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, προσπαθώντας παράλληλα να περάσει και τις κάθετες μπαλιές του, χωρίς όμως να εξελίσσεται κάποια σε ασίστ. Ο προπονητής του Καμερούν, Τόνι Κονσεϊσάο, στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης έκανε αλλαγή τον Κούντε και έβαλε στη θέση του τον Εντζιέ, με το Καμερούν να παίρνει τη νίκη με 2-1, χάρη σε δύο πέναλτι του Αμπουμπακάρ.