COPA AFRICA: Απίστευτο! Ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη στο 85' και στο 89' στο Τυνησία - Μάλι (vids)

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν στο Τυνησία – Μάλι, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να σφυρίζει δύο (!) φορές την λήξη του παιχνιδιού, πριν συμπληρωθούν τα 90 λεπτά.

Ο διαιτητής από την Ζάμπια, Τζάνι Σικαζουέ, σφύριξε τον αγώνα ΤυνησίαΜάλι, αλλά δεν τα πήγε και… πολύ καλά. Πιο συγκεκριμένα στο 85ο λεπτό και κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες, ο διαιτητής σφύριξε την λήξη της αναμέτρησης.

Μετά από λίγα λεπτά, οι παίκτες και οι πάγκοι των δύο ομάδων ενημέρωσαν τον διαιτητή για το λάθος του και ο αγώνας ξεκίνησε εκ νέου.

Ωστόσο, με την επανέναρξη του παιχνιδιού, ο Ελ Μπιλάλ Τουρέ έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Μπρον και δέχθηκε την κόκκινη κάρτα με τον διαιτητή να βλέπει την φάση στο VAR, αλλά να μην αλλάζει την απόφαση.

Με το ρολόι να δείχνει 89:45, ο Σικαζουέ σφύριξε ξανά την λήξη του αγώνα, με τον πάγκο της Τυνησίας να… εκρήγνειται!

Στην συνέχεια και ενώ ο προπονητής της Τυνησίας έδινε συνέντευξη Τύπου, έγινε γνωστό ότι οι άνθρωποι της CAF έδωσαν την εντολή να συνεχιστεί ο αγώνας, λόγω των καθυστερήσεων που δεν παίχτηκαν, καθώς είχαν γίνει 5 διακοπές για αλλαγές, τρεις διακοπές για VAR και ένα cooling break στο 2ο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Μάλι, θέλοντας να διατηρήσουν τη νίκη τους επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν έκαναν το ίδιο και εκείνοι της Τυνησίας.

Έτσι, δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα αν το παιχνίδι έληξε με το σκορ στο 0-1, ή αν έληξε με υπαιτιότητα της Τυνησίας.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το 90λεπτο του αγώνα δεν ολοκληρώθηκε ποτέ και σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στην χώρα, οι άνθρωποι της Τυνησίας θα προσπαθήσουν να γίνει και πάλι ο αγώνας από την αρχή.