ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ - ΜΠΡΕΣΤ 2-0: Εμπαπέ και Κέρερ έστειλαν στο +11 τους Παριζιάνους

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 2-0 της Μπρεστ και επέστρεψε στις νίκες σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε το καθήκον της και κέρδισε με 2-0 την Μπρεστ στο «Παρκ ντε Πρενς» επιστρέφοντας στις νίκες σε παιχνίδι για την 21η αγωνιστική της Ligue 1. Οι Παριζιάνοι έφτασαν έτσι τους 50 βαθμούς και στο +11 από την δεύτερη Νις.

Η Παρί Σεν Ζερμέν δυσκολεύτηκε στην αρχή του αγώνα με την Μπρεστ, αλλά μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα με γκολ του Εμπαπέ στο 32ο λεπτό. Ο Γάλλος ήταν και πάλι η αιχμή του δόρατος στην επίθεση των Παριζιάνων έχοντας ευκαιρίες και για δεύτερο τέρμα, που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί. Έτσι παρέμεινε το 1-0 μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους του αγώνα.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Παριζιάνοι μπήκαν με σκοπό να το πετύχουν κι άλλα τέρματα και να καθαρίσουν το παιχνίδι. Μπορεί ο Βεράτι να μην τα κατάφερε στο 47ο λεπτό στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι σε τετ α τετ, όμως το πέτυχε ο Κέρερ που πλάσαρε εύστοχα από το ύψος του πέναλτι μετά από γύρισμα του Μέντε για το 2-0 στο 53ο λεπτό.

Η Μπρεστ δυσκολευόταν πολύ να φτάσει στην περιοχή του Ντοναρούμα και να απειλήσει με αποτέλεσμα η πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο να καταγραφεί στο 65ο λεπτό με τον Μουνιέ που απείλησε με σουτ εκτός περιοχής που κατέληξε άουτ.

Έτσι, η Παρί διαχειρίστηκε το προβάδισμα των δύο τερμάτων που είχε κι έφτασε εύκολα τελικά στην νίκη με 2-0.

Παρί Σεν Ζερμέν (πρ. Μαουρίτσιο Ποκετίνο): Ντοναρούμα, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Κέρερ, Μέντες, Βαϊνάλντουμ (46′ Ντανίλο), Βεράτι (90+1′ Μισούτ), Ερέρα (80′ Παρέδες), Ντι Μαρία (73′ Ράμος), Εμπαπέ, Ικάρντι (80′ Σίμονς)

Μπρεστ (πρ. Ντερ Ζακαριάν): Μπιζότ, Σαρντονέ, Ερέλ (80′ Μπρασιέρ), Πιέρ-Γκαμπριέλ, Ντουβέρν, Αγκουμέ (60′ Εμπόκ), Μαγκνετί (59′ Λάσνε), Φεβρ (90+1′ Μπαντζί), Χονοράτ, Λε Ντουαρόν, Καρντόνα (59′ Μουνιέ)