COPA AFRICA: Εύκολη νίκη για Τυνησία - Σοκ στο 90+3' για την Ακτή Ελεφαντοστού

COPA AFRICA: Η Τυνησία καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο το ματς με την Μαυριτανία επικρατώντας με 4-0, ενώ η Ακτή Ελεφαντοστού έμεινε στο 2-2 με την Σιέρα Λεόνε.

Η Τυνησία ήταν καταιγιστική και ξέσπασε πάνω στην Μαυριτανία επικρατώντας με 4-0, με τον Καζρί να είναι ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με δύο τέρματα.

Το σκορ για τους Τυνήσιους άνοιξε ο Ματλουτί στο 4′, ενώ στο 9ο λεπτό, ο Καζρί έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Η Μαυριτανία που είχε στη σύνθεσή της τον Αμπουμπακάρ Καμαρά, δεν μπορούσε να αντιδράσει και έτσι δέχθηκε δύο ακόμη γκολ στο δεύτερο μέρος.

Το 3-0 έκανε ξανά ο Καζρί με γκολ στο 64′, ενώ στο 66′ ο Γιαζιρί διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Ισοπαλία για Ακτή Ελεφαντοστού

Η Ακτή Ελεφαντοστού ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι στην Σιέρα Λεόνε, όμως δεν ήταν προσεκτική και το πλήρωσε. Στο 12′ Ο Φρανκ Κεσί έχασε πέναλτι, όμως στο 18′ ο Σεμπαστιάν Αλέ άνοιξε το σκοτ. Η Σιέρα Λεόνε ισοφάρισε με τον Καμαρά, όμως οι Ιβοριανοί πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Νικολά Πεπέ.

Τελικά η Σιέρα Λεόνε κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, με το γκολ του Αλχάι Καμαρά στο 90+3′.