ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ: Πρόκριση για την Λειψία - Το Ανόβερο «ξεπάστρεψε» την Γκλάντμπαχ

Η Λειψία προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης επικρατώντας με 2-0 της Χάνσα Ροστόκ ενώ η Γκλάντμπαχ ηττήθηκε με 3-0 από το Ανόβερο γνωρίζοντας σοκαριστικό αποκλεισμό. Προκρίθηκαν και οι Φράιμπουργκ και Ουνιόν.

Η Λειψία προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης επικρατώντας με 2-0 της Χάνσα Ροστόκ ενώ η Γκλάντμπαχ ηττήθηκε με 3-0 από το Ανόβερο γνωρίζοντας σοκαριστικό αποκλεισμό. Προκρίθηκαν και οι Φράιμπουργκ και Ουνιόν.

Η ομάδα του Τεντέσκο είχε εύκολο έργο απέναντι στην Χάνσα Ροστόκ, ειδικά από τη στιγμή που ο Γιουσούφ Πόουλσεν τους έδωσε το προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Ντάνι Όλμο απλώς σφράγισε τη νίκη-πρόκριση, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, με τέρμα που σημείωσε στο 82ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Λειψία (πρ. Ντομένικο Τεντέσκο): Γκουλάκσι, Σιμακάν (81′ Όλμο), Όρμπαν, Γκβάρντιολ, Κλόστερμαν, Ανχελίνιο, Άνταμς, Χένρικς (74′ Λάιμερ), Καμπλ (86′ Μπόνα), Ενκουνκού (86′ Νόβοα Ράμος), Πόουλσεν (46′ Σίλβα)

Χάνσα Ροστόκ (πρ. Γενς Χάρτελ): Κόλκε, Μέισνερ, Ρόσμπαχ (46′ Μαλόουν), Ρίεντελ, Μέιερ, Ρόδερ (83′ Σουμάχερ), Ρέιν (46′ Μπαχν), Ίνγκελσον, Ριζούτο (46′ Νέιντχαρτ), Μάμπα (70′ Φρόλινγκ), Μούνσι

Το Ανόβερο πήρε τεράστια νίκη με 3-0 απέναντι στην Γκλάντμπαχ και προκρίθηκε και στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Ο Μπέιερ έκανε το 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό, ο Κερκ με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και ξανά ο Μπέιερ στο 51′ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 αποκλείοντας την ομάδα του Άντι Χίτερ.

Η Ουνιόν πήρε το ντέρμπι της πόλης του Βερολίνου, αφού επικράτησε με 3-2 εκτός της Χέρτα. Ο Βόλγκσαμερ άνοιξε το σκορ στο 11ο για την Ουνιόν. Ο Σταρκ με αυτογκόλ στο 50ο λεπτό έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους ενώ ο Κεντίρα με τον ίδιο τρόπο μείωσε σε 1-2 για την Χέρτα στο 54′. Ο Νότσε, ένα λεπτό μετά, έκανε το 1-3 για την Ουνιόν, με τον Σερντάρ να μειώνει απλώς σε 2-3 στο 90+5′ διαμορφώνοντας το τελικό σκόρ.

Η Φράιμπουργκ συνέχισε την εξαιρετική πορεία της εντός συνόρων, αφού κέρδισε με 4-1 την Χόφενχαϊμ εκτός έδρας.Ο Γκρίφο αρχικά έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 10ο λεπτό και στην συνέχεια διπλασίασε τα τέρματά τους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 36′. Ο Σλότερμπεκ με αυτογκόλ μείωσε σε 1-2 για την Χόφενχαϊμ, με τον Σάντε να σκοράρει δύο λεπτά αργότερα για το 1-3. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντεμίροβιτς διαμορφώνοντας το τελικό 1-4 στο 68′.