ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ 1-3: Ο Ντε Χέα τα έβγαζε, τα νιάτα τα έβαλαν

Στις νίκες επέστρεψε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία κατάφερε να κερδίσει την  Μπρέντφορντ, εκτός έδρας, με 3-1, κάνοντας ένα εκπληκτικό δεύτερο μέρος.

Με πρωταγωνιστές τους νεαρούς παίκτες της, και τον Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος μοίρασε 2 ασίστ, η Γιουνάιτεντ πήρε μια σημαντική νίκη στην μάχη για μια θέση στην 6αδα.

Οι φιλοξενούμενοι την κατοχή – Οι γηπεδούχοι τις φάσεις

Με τις δύο ομάδες να έρχονται από σερί αρνητικών αποτελεσμάτων, η νίκη ήταν μονόδρομος, ειδικότερα για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» φάνηκε ότι μπήκαν με αυτό το σκεπτικό στον αγώνα και κατάφεραν να πάρουν από νωρίς τη μπάλα στα δικά τους πόδια, ελέγχοντας τον ρυθμό της αναμέτρησης.

Παρά την μεγάλη της κατοχή όμως η Γιουνάιτεντ δεν έδειχνε να μπορεί να βγάλει τις μεγάλες φάσεις, ενώ η Μπρέντφορντ από την άλλη, παρότι δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα στα δικά της πόδια, στις αντεπιθέσεις έδειχνε να είναι… φωτιά.

Οι γηπεδούχοι βέβαια, παρά τις καλές τελικές προσπάθειες που είχαν, βρήκαν απέναντί τους έναν εκπληκτικό, για άλλη μια φορά. Νταβίντ Ντε Χέα, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να καταφέρνει να αναχαιτίσει όλες τις επιθέσεις των αντίπαλων παικτών, κρατώντας το μηδέν και από τη στιγμή που η ομάδα του δεν τα έβαζε μπροστά, το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες στην «λευκή» ισοπαλία.

Έγινε πιο επιθετική και πήρε τη νίκη

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν, η Γιουνάιτεντ μπήκε, όπως και στο πρώτο μέρος και έδειξε να μπορεί να ελέγξει τον ρυθμό, μόνο που αυτή τη φορά έδειξε μεγαλύτερη δίψα για να βρει το γκολ.

Κάτι που δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 55ο λεπτό, ο Φρεντ έβγαλε μια εκπληκτική μπαλιά στον Ελάνγκα, ο οποίος αφού κοντρόλαρε τη μπάλα, μετά με κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα της Μπρέντφορντ, κάνοντας το 1-0.

Το 1-0 όμως δεν φάνηκε να συγκινεί τους «κόκκινους διαβόλους», οι οποίο συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και 7 λεπτά αργότερα κατάφεραν να βρουν και δεύτερο γκολ, με τον Μπρούνο Φερνάντεζ να κάνει πάσα πάρε-βάλε στον Γκρίνγουντ, ο οποίος έκανε το 2-0.

Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι έριξαν ρυθμό, συνεχίζοντας όμως να είναι απειλητικοί, καταφέρνοντας να πετύχουν ένα ακόμη τέρμα, με τον Ράσφορντ στο 77’, 6 μόλις λεπτά από τη στιγμή που μπήκε στο γήπεδο.

Η Μπρέντφορντ μετά και το τρίτο γκολ, έδειξε να κάνει μια προσπάθεια για να πετύχει κάποιο γκολ, το οποίο και βρήκε με τον Τόνι στο 85’, πλέον όμως ήταν αργά για κάτι περισσότερο.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την Γιουνάιτεντ, να επιστρέφει στις νίκες στις Premier League, μετά από 1 ήττα και 1 ισοπαλία, ενώ η Μπρέντφορντ συνέχισε το αρνητικό της σερί, φτάνοντας τις 3 ήττες.

Μπρέντφορντ (3-5-2): Λοσλ, Πίνοκ, Γιάνσον, Μπετς Σόρενσεν, Ράσμουνσεν, Γιένσεν (67′ Ουίσα), Νόργκαρντ, Γιανέλτ (64′ Μπαμπτίστε), Κάνος (64′ Χένρι), Εμπουεμό, Τόνι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Νταλότ, Λίντελοφ, Βαράν, Τέλες, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ (84′ Μάτιτς), Γκρίνγουντ (71′ Ράσφορντ), Ελάνγκα, Φερνάντες, Ρονάλντο (71′ Μαγκουάιρ)