ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ - ΝΟΡΙΤΣ 0-3: Διπλό επιβίωσης για τα «καναρίνια» - Στην επικίνδυνη ζώνη οι «σφήκες» του Ρανιέρι

Η Νόριτς άλωσε το «Βίκαρατζ Ρόουντ» επικρατώντας με 3-0 της Γουότφορντ για την 23η αγωνιστική της Premier League και την προσπέρασαν από την βαθμολογία βγαίνοντας από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Νόριτς άλωσε το «Βίκαρατζ Ρόουντ» επικρατώντας με 3-0 της Γουότφορντ για την 23η αγωνιστική της Premier League και την προσπέρασαν από την βαθμολογία βγαίνοντας από την επικίνδυνη ζώνη. Μεγάλη εμφάνιση από τον Αμερικανό Τζος Σάρτζεντ, που σημείωσε τα δύο πρώτα τέρματα της ομάδας του.

Στο πρώτο μέρος η Γουότφορντ ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, ωστόσο δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ καμία από τις οκτώ τελικές της προσπάθειες. Από την άλλη η Νόριτς περιορίστηκε στον ρόλο του αμυνόμενου στο μεγαλύτερο κομμάτι του 45λεπτου, προσπαθώντας να χτυπήσει στην αντεπίθεση χωρίς επιτυχία. Τα «καναρίνια» μάλιστα έχασαν με τραυματισμό τον Σόρενσεν από το 21ο λεπτό με τον ΜακΛίν να περνάει στη θέση του.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Νόριτς έκανε την πρώτη τελική στην εστία του Μπάχμαν και ευτύχησε μάλιστα να βρει και γκολ με τον Τζος Σάρτζεντ στο 51ο λεπτό. Η ολιγόλεπτη διακοπή που ακολούθησε εξαιτίας της διακοπής της ηλεκτροδότησης ωφέλησε περισσότερο τη Νόριτς χαλώντας τον ρυθμό του αγώνα. Λίγο μετά την επανέναρξη ο 21χρονος Αμερικανός των «Καναρινιών» χτύπησε ξανά κάνονταςα το 0-2 από ασίστ του Ράσιτσα στο 74ο λεπτό.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Γουότφορντ έμεινε και με δέκα παίκτες ελέω αποβολής του Ντένις με δεύτερη κίτρινη κόκκινη κάρτα στο 78ο λεπτό ενώ ο Κούτσκα σημείωσει αυτογκόλ στο 90+2′ διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Με τη νίκη αυτή τα «Καναρίνια» έβαλαν από κάτω την Γουότφορντ του Κλαούντιο Ρανιέρι και βγήκαν από την ζώνη του υποβιβασμού αποφεύγοντας να ολοκληρώσουν μία αγωνιστική χωρίς να βρίσκονται εκεί μετά από 52 σερί αγωνιστικές της Premier League.

Στον πάγκο παρέμειναν οι Χρήστος Τζόλης και Δημήτρης Γιαννούλης.

Γουότφορντ (πρ. Κλαούντιο Ρανιέρι): Μπάχμαν, Καμπασέλε, Σαμίρ, Κίκο (89′ Κούτσκα), Καμαρά (84′ Σέμα), Σισοκό, Καγιέμπε, Κλέβερλι (59′ Κούτσο), Ντένις, Πέδρο, Κινγκ

Νόριτς (πρ. Ντιν Σμιθ): Γκαν, Χάνλεϊ, Γκίμπσον, Άαρονς, Γουίλιαμς, Σόρενσεν (21′ ΜακΛίν), Λέες Μελού, Σάρτζεντ, Ράσιτσα (90+6′ Πλακέτα), Άιντα, Πούκι (87′ Μπάιραμ)