ΙΩΝΙΚΟΣ Κ19 - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ19 1-2: Επέστρεψε με νίκη από την διακοπή και παρέμεινε κορυφή

Ο Παναθηναϊκός Κ19 επικράτησε με 2-1 του Ιωνικού στο «Παντ. Νικολαΐδης» για την 19η αγωνιστική της Super League Κ19 και συνέχισε από κει που σταμάτησε πριν την διακοπή.

Οι «πράσινοι» έκαναν μία αρκετά καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος και ευτύχησαν να βρουν νωρίς το πρώτο τους γκολ στον αγώνα. Στο 18ο λεπτό ο Φρόκου έδωσε την μπάλα στον Μπιλάλ, ο οποίος πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Βολάκη που πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Το «τριφύλλι» δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει αυτό το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του πρώτου 45λεπτου και να πάει στο διάλειμμα έχοντας το προβάδισμα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματά του με γκολ του Μπιλάλ στο 46′ έπειτα από υπέροχη ασίστ του Καλοσκάμη με τακουνάκι, αλλά τελικά το τέρμα ακυρώθηκε τελικά ως οφσάιντ.

Ο Ιωνικός είχε την πρώτη του τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 60′ με πέναλτι που κέρδισε, αλλά ο Παναγάκος αντέδρασε εξαιρετικά στην εκτέλεση αποκρούοντας.

Οι «πράσινοι», αφού γλίτωσαν τα χειρότερα, ανέβασαν το ρυθμό τους για να βρουν ένα δεύτερο γκολ και να αποκτήσουν σκορ με μεγαλύτερη ασφάλεια. Στο 82′ ο Συμεωνίδης έφτασε κοντά, αλλά η μπάλα από το εξαιρετικό του σουτ βρήκε δύο φορές στο δοκάρι και έφυγε από την εστία. Τρία λεπτά ο ίδιος παίκτης έγινε δημιουργός. Έβγαλε την ασίστ στον Φρόκου, που βγήκε σε τετ α τετ και έγραψε το 0-2.

Το μόνο που μπόρεσε να κάνει ο Ιωνικός μετά απ’ αυτό ήταν να μειώσει σε 1-2 με μακρινό σουτ, που κόντραρε κιόλας, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη και ξέφυγε στο +6 από τον δεύτερο Αστέρα Τρίπολης, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, αφού αντιμετωπίζει σήμερα τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Ζαφείρης, Τσεβάς (85′ Τσιάβος), Καρνέσης, Προδρομίτης, Κωστόπουλος, Φρόκου, Κυριόπουλος (65′ Συμεωνίδης), Καλοσκάμης (65′ Λιατίφης), Βολάκης (80′ Νταμπίζας), Μπιλάλ (85′ Τόρρα).