ΙΝΤΕΡ - ΒΕΝΕΤΣΙΑ 2-1: Γλίτωσε το κάζο στο φινάλε

ΙΝΤΕΡ – ΒΕΝΕΤΣΙΑ 2-1: Παρά τις απουσίες λόγω κορωνοϊού η Βενέτσια κατάφερε να βάλει δύσκολα στην πρωτοπόρο Ίντερ και χρειάστηκε την κεφαλιά του Τζέκο στο 89ο λεπτό, για να αποφύγει το κάζο!

Το προβάδισμα που πήρε από το 20ο λεπτό εν τέλει δεν ήταν αρκετό για να δώσει έστω τον έναν βαθμό στη Βενέτσια, αφού η Ίντερ πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να βρει τη λύση στο φινάλε με τον Έντιν Τζέκο να νικάει τους πάντες μέσα στην περιοχή, για το τελικό 2-1, που διατηρεί τους «νερατζούρι» στο +5 από τη Μίλαν.

Ο αγώνας

Η Ίντερ δεν κατάφερε να αποδείξει την ανωτερότητά της στο πρώτο 20λεπτό, έχοντας μία ανούσια κατοχή. Μάλιστα η Βενέτσια κατάφερε να… παγώσει το Μιλάνο στο 20′, όταν ο Τόμας Χένρι πήρε την κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Αμπαντού νικώντας τον Χαντάνοβιτς για το 0-1!

Οι «νερατζούρι» μετέτρεψαν από εκεί και πέρα το παιχνίδι σε έναν ατελείωτο μονόλογο. Ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ σημάδεψε το δοκάρι στο 36′, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπαρέλα πήρε ένα ριμπάουντ και από κοντά ισοφάρισε σε 1-1. Οι παίκτες της Ίντερ ζήτησαν πέναλτι σε χέρι που έγινε στην περιοχή στο 45+2′ αλλά ο Μαρκέτι άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί μετά και την παρέμβαση του VAR.

Το πρέσινγκ των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο έκλεισε τη Βενέτσια στα καρέ της, αλλά η λύση δε γινόταν να βρεθεί εύκολα, με τον Λετσερίνι να σταματά όλες τις απόπειρες προς την εστία, με κυριότερη παρέμβασή του στο φάουλ του Ντιμάρκο στο 70′.

Όλα αυτά μέχρι το 89ο λεπτό και τον… συνήθη ύποπτο Έντιν Τζέκο, με την Ίντερ να έχει γεμίσει την περιοχή των φιλοξενούμενων και να παίρνει την κεφαλιά πάνω από όλους, μετά την έξοχη σέντρα του Ντάμφρις για το 2-1, δίνοντας πολύτιμο τρίποντο στους «νερατζούρι».

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Βράι, Μπαστόνι, Νταρμιάν, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Πέρισιτς, Τζέκο, Λαουτάρο Μαρτίνεζ

Βενέτσια: Λετσερίνι, Αμπαντού, Κάλνταρα, Τσεκαρόνι, Μοντόλο, Ούλμαν, Κουλσάνσε, Βάκα, Τέσμαν, Χένρι, Οκερέκε