ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 1-3: Έβγαλε την... υποχρέωση σε ένα ημίχρονο

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ – ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 1-3: Η Λίβερπουλ έφυγε με το «διπλό» από το Σέλχαρστ Παρκ, επικρατώντας της Κρίσταλ Πάλας με 1-3, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Premier League.

Ο Ρόμπερτσον έβγαλε… μοιρογνωμόνιο

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε την αναμέτρηση και έδειξε τις… ορέξεις της. Αρχικά στο 6ο λεπτό, ο Τζόουνς απείλησε με σουτ έξω από την περιοχή του Γκουαΐτα, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την προσπάθεια του νεαρού μέσου, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Την εκτέλεση του κόρνερ ανέλαβε ο Άντριου Ρόμπερτσον, ο οποίος έστειλε… συστημένη στο κεφάλι του Βίρτζιλ Βαν Ντάικ, με τον Ολλανδό να πιάνει μία εξαιρετική κεφαλιά και να κάνει το 0-1, στο 80 λεπτό.

Δείτε το γκολ του Βαν Ντάικ:

Στο 12ο λεπτό η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, έκανε και πάλι αισθητή την παρουσία της, στην άμυνα των γηπεδούχων, όταν ο Ρόμπερτσον έβγαλε μία ακόμα εξαιρετική σέντρα, αλλά ο Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν δεν μπόρεσε να βρει γεμάτα την μπάλα και αυτή πέρασε άουτ.

Η Λίβερπουλ, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την Κρίσταλ Πάλας, κατά κύριο λόγο της εξαιρετικής αμυντικής της λειτουργίας και μάλιστα συνέχισε να πραγματοποιεί ευκαιρίες και να πιέζει την άμυνα της ομάδας του Πατρίς Βιεϊρά.

Στο 25ο λεπτό το σουτ του Φαμπίνιο πέρασε άουτ, αλλά στο 32′ μετά από νέα εξαιρετική σέντρα, βρήκε τον Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, με τον Άγγλο να κάνει το κοντρόλ και να πιάνει ένα καλό σουτ και να στέλνει την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Γκουαΐτα.

Δείτε το 0-2 με τον Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν:

Βέβαια, η Κρίσταλ Πάλας δεν έμεινε άπραγη. Στο 40ο λεπτό ο Μάτιπ έκανε λάθος πάσα, ο Ολισέ έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά το σουτ του σταμάτησε στον έτοιμος Άλισον. Δύο λεπτά αργότερα, στο 42′, ο Ματετά έκανε μία εξαιρετική κίνηση, ντρίμπλαρε τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα της Λίβερπουλ, αλλά ο Βαν Ντάικ ήταν εκεί και ακούμπησε όσο χρειαζόταν για να αλλάξει πορεία η μπάλα και να καταλήξει κόρνερ.

Ευτυχώς είχε Άλισον

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Κρίσταλ Πάλας σημείωσε δύο ευκαιρίες. Στο 46ο λεπτό ο Ολισέ έκανε παράλληλη -με το τέρμα του Άλισον– σέντρα, αλλά δεν βρήκε κάποιον συμπαίκτη του και στο επόμενο λεπτό ο Εντουάρ εκμεταλλεύτηκε την κεφαλιά-πάσα του Ολισέ, αλλά το τακουνάκι του σταμάτησε και πάλι στον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα.

Η σέντρα του Ολισέ:

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, με το σουτ του Χέντερσον να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκουαΐτα. Ωστόσο, η Κρίσταλ Πάλας κατάφερε να βρει το γκολ στο 55ο λεπτό, όταν ο Σλουπ έκανε μία τρομερή κάθετη μπαλιά στον Ματετά, με τον Γάλλο να «σπάει» αριστερά στον Εντουάρ, ο οποίος πλάσαρε στην κενή εστία του Άλισον, για το 1-2 και το πρώτο γκολ της Πάλας σε πέντε αγώνες κόντρα στους «reds».

Το 1-2 του Εντουάρ:

Από αυτό το σημείο και έπειτα, Σέλχαρστ Παρκ πήρε φωτιά και οι γηπεδούχοι ανέβασαν σημαντικά την απόδοσή τους. Στο 57ο λεπτό το σουτ του Άντερσεν πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Άλισον. Στο 70ο λεπτό ο Σλουπ απείλησε εκ νέου τον Άλισον, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ, με την Λίβερπουλ να μην θυμίζει σε καμία περίπτωση την ομάδα του πρώτου 45λέπτου.

Η Πάλας συνέχισε να παίζει στο μισό γήπεδο, με τον Βραζιλιάνο κίπερ της Λίβερπουλ να κρατά ζωντανή την ομάδα του, όταν στο 82ο λεπτό ο Ολισέ, τον είδε να έχει βγει από την εστία του, προσπάθησε να τον κρεμάσει αλλά ο Άλισον κατάφερε να αντιδράσει και να πραγματοποιήσει μία σπουδαία απόκρουση.

Στο 87ο λεπτό, ο Ζότα κέρδισε ένα αμφισβητούμενο πένταλτι, όταν ο Πορτογάλος μπήκε στην περιοχή του Γκουαΐτα, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να βλέπει ανατροπή από τον Ισπανό κίπερ, με τον Φαμπίνιο να εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 1-3 για την Λίβερπουλ.

Δείτε το 1-3 της Λίβερπουλ:

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Λίβερπουλ έφυγε με το «διπλό» από το Σέλχαρστ Παρκ. και μείωσε την διαφορά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League, όπου βρίσκεται η Μάντσεστερ Σίτι, στους 9 βαθμούς, ανεβαίνοντας στους 48.

Οι ενδεκάδες

Κρίσταλ Πάλας (Βιεϊρά): Γκουαΐτα, Γουόρντ, Άντερσεν, Γκέχι, Μίτσελ, Σλουπ, Χιούζ (78′ Αγιού), Γκάλαχερ, Ολισέ, Ματετά (78′ Μπεντέκε), Εντουάρ (68′ Έζε)

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Βαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Τζόουνς, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (60′ Μιναμίνο), Ντιόγκο Ζότα, Φιρμίνο (90′ Μίλνερ)