SERIE A: Νέα νίκη για την Νάπολι - Καθάρισε ο Βέρντε για την Σπέτσια

Η Νάπολι επικράτησε με 4-1 της Σαλερνιτάνα για την 23η αγωνιστική της Serie A και έφτασε στο -4 από την Ίντερ, που έχει έναν αγώνα λιγότερο ενώ η Σπέτσια κέρδισε με 1-0 την Σαμπντόρια χάρη σε γκολ του Βέρντε. Η Σασουόλο έβαλε «στοπ» στην εξαιρετική πορεία της Τορίνο (1-1) ενώ η Φιορεντίνα γκέλαρε στην έδρα της Κάλιαρι.

Οι «Παρτενοπέι» είχαν εύκολο έργο απέναντι στην τελευταία της βαθμολογίας Σαλερνιτάνα νικώντας με 4-1 και φτάνοντας τις τρεις σερί νίκες μένοντας στο… κατόπι της πρώτης Ίντερ. Ο Ζεσούς άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, με τον Μπονατσόλι να ισοφαρίζει σε 1-1 για την ομάδα του Κολαντουόνο στο 33ο λεπτό. Κάπου εκεί η ουραγός έχασε και τον Σιαβόνε με τραυματισμό (36′), με τον Γιαροζίσνκι να περνάει στην θέση του. Ο Μέρτενς με πέναλτι στο 45+3′ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Σπαλέτι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ραχμάνι έκανε το 3-1 στο 47′ και ο Ινσίνιε με πέναλτι στο 53ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 51ο λεπτό ελέω αποβολής του Βέσελι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Νάπολι (πρ. Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μέρετ, Ραχμάνι, Ζεσούς, Ντι Λορέντζο (76′ Ζανόλι), Ρούι (76′ Γκουλάμ), Ρουίθ, Λομπότκα, Ζιελίνσκι, Λοζάνο (46′ Ινσίνιε), Ελμάς, Μέρτενς (64′ Οσιμέν)

Σαλερνιτάνα (πρ. Στέφανο Κολαντουόνο): Μπέλετς, Μπόγκνταν, Γκαγκλιόλο, Βέσελι, Ντέλι Κάρι, Βεργκάνι (62′ Ρούσο), Κεχρίντα, Όμπι, Ντι Τάκιο, Σιαβόνε (36′ Γιαροζίνσκι), Μπονατσόλι (79′ Σίμι)

Βέρντε ο «λυτρωτής»

Η Σπέτσια επιβλήθηκε με 1-0 της Σαμπντόρια στο «Στάντιο Αλμπέρτο Πίκο» χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Ντανιέλε Βέρντε στο 69ο λεπτό, λίγες μέρες μάλιστα μετά την ανανέωσή του. Βασικός σε όλο τον αγώνα έπαιξε για τους νικητές ο Δημήτρης Νικολάου. Οι γηπεδούχοι έφτασαν έτσι τις τρεις σερί νίκες και τις τέσσερις στα τελευταία πέντε ματς.

Η Σασουόλο έβαλε τέλος στο σερί των επιτυχιών της Τορίνο, αφού κατόρθωσε να αποφύγει την ήττα με γκολ του Ρασπαντόρι στο 88ο λεπτό, ο οποίος διαμόρφωσε το 1-1. Η «γκρανάτα» είχε πάρει το προβάδισμα με γκολ του Σανάμπρια στο 16ο λεπτό. Βασικός ξεκίνησε ο Γιώργος Κυριακόπουλος, που αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Γκέλα για την Φιορεντίνα που έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Κάλιαρι. Οι «βιόλα» έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 8ο λεπτό, όταν ο Μπιράγκι αστόχησε σε πέναλτι. Οι «νησιώτες» ήταν τελικά εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 47′ με τον Ζοάο Πέδρο.

Το έργο της Φιορεντίνα έγινε ακόμα πιο δύσκολο, όταν ο Οντριοθόλα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 65′ παραχωρώντας παράλληλα και πέναλτι στην Κάλιαρι, με τον Βραζιλιάνο σκόρερ του πρώτου της τέρματος να αστοχεί.Η ομάδα του Βιτσέντζο Ιταλιάνο βρήκε τελικά την λύση και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Σότιλ στο 75ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

Ως αλλαγή μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο 19χρονος Χρήστος Κουρφαλίδης στην θέση του Γκράσι στο 74ο λεπτό.