LIGUE 1: Νίκησε και ανέβηκε 2η η Νις - Βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού η Μπορντό

LIGUE 1: Νίκες για Νις, Ανζέρ, Κλερμόν, Μπορντό και Ναντ στην 22η αγωνιστική της Ligue 1.

Σημαντική νίκη για ένα εισιτήριο, για το Champions League, πέτυχε η Νις, η οποία κέρδισε με 2-0 τη Μετς, εκτός έδρας. Νίκες πέτυχαν επίσης οι Ανζέ, Κλερμόν, Μπορντό και Ναντ για την 22η αγωνιστική της Ligue 1.

Μια σοβαρή Νις, έκανε το καθήκον της και με 2 γκολ, ένα του Τουράμ και ένα του Γκουιρί, με πέναλτι στο 86’ κλείδωσε τη νίκη και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μεγάλη νίκη παραμονής πέτυχε και η Μπορντό, η οποία κέρδισε σε ματσάρα το Στρασβούργο, με 4-3 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χουάνγκ Ουι-Χο, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ.

Σπουδαία επικράτηση πέτυχε και η Ανζέ, η οποία κέρδισε με τη βοήθεια της… άσπρης βούλας την Τρουά με 2-1, με τα δύο γκολ των γηπεδούχων να τα πετυχαίνει ο Μανγκανί στο 26ο και 37ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μεγάλη ανατροπή για την Κλερμόν, η οποία κέρδισε τη Ρεν με 2-1, χάρι σε γκολ των Κούνια και Τελ στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, ανατρέποντας το γκολ του Σάνταμαρια από το 19ο λεπτό.

Απίστευτο παιχνίδι έγινε και στην αναμέτρηση ανάμεσα στην Ναντ και την Λοριάν, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 4-2.

Μετς – Νις 0-2: Τουράμ 58’, Γκουιρί 86’

Ανζέ – Τρουά 2-1: 26’,37’ Μανγκανί – 11’ Ντομίνγκες

Κλερμόν – Ρεν 2-1: 60’ Ντα Κούνια, 71’ Τελ – 19’ Σάνταμαρια

Μπορντό – Στρασβούργο 4-3: 17’, 39’ 90’ Χουάνγκ Ουι-Χο, 21’ Έλις – 43’ – 57 Γκαμεϊρό, 90+6’ Μαζίντ

Ναντ – Λοριάν 4-2: 39’ Τζιρότο, 53’ Κόλο Μουάνι, 69’ Μπουκαρί, 86’ Γκουέμπελ – 56’ Μόφι, 85’ Σουμάνο