ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ - ΡΕΜΣ 4-0: «Γιόρτασε» με 4αρα την επιστροφή του Μέσι

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 4-0 της Ρεμς για την 22η αγωνιστική της Ligue 1 και ξεκίνησε να χτίζει το σερί της φτάνοντας τις δύο σερί νίκες και διατηρώντας παράλληλα την διαφορά από την δεύτερη Νις στο +11.

Ο Βεράτι έκανε τη διαφορά στο πρώτο μέρος

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο συνεχίζει τις μέτριες εμφανίσεις, αφού δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’ όσο θα περίμενε ο κανείς απέναντι στους φιλοξενούμενους. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά η δημιουργία και η παραγωγή φάσεων δεν ήταν η ανάλογη. Ωστόσο, οι Παριζιάνοι βρήκαν τη λύση στο 44ο λεπτό με το σουτ του Βεράτι πάνω στην κίνηση που νίκησε τον Ραΐκοβιτς.

Η Παρί πάτησε… γκάζι και τελείωσε τη δουλειά

Στο δεύτερο μέρος η Ρεμς ήταν εκείνη που είχε τη πρώτη καλή στιγμή και μάλιστα διπλή, αλλά πρώτα ο Νάβας κι έπειτα η αστοχία του επιθετικού της δεν της επέτρεψε να ισοφαρίσει. Η Παρί απάντησε άμεσα και μάλιστα με γκολ. Ο Σέρχιο Ράμος με διπλή προσπάθεια νίκησε στον Ραΐκοβιτς και έγραψε στο 62ο λεπτό το 2-0 καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Ένα λεπτό μετά επέστρεψε ως αλλαγή ο Λιονέλ Μέσι, που πέρασε στο γήπεδο στην θέση του Ντι Μαρία.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο δεν έμεινε εκεί. Πέντε λεπτά μετά ο Βεράτι έπιασε το σουτ από τα όρια της περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Φαές και άλλαξε πορεία καταλήγοντας στα δίχτυα της Ρεμς για το 3-0. Στο 75′ ήταν η σειρά του Εμπαπέ να κάνει τα δικά του. Ο Γάλλος σούπερ σταρ έκανε εκπληκτική κούρσα, έφτασε στην περιοχή των φιλοξενούμενων, γύρισε την μπάλα και ο επερχόμενος Ντανίλο Περέιρα πλάσαρε εύστοχα για το 4-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ως αλλαγή μπήκε στο παιχνίδι ο Τάσος Δώνης για την Ρεμς, που αντικατέστησε τον Καγιούστε στο 64ο λεπτό.

Παρί Σεν Ζερμέν (πρ. Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Νάβας, Μαρκίνιος, Ράμος, Κέρερ, Μέντες, Παρέδες, Βεράτι (77′ Ερέρα), Ντανίλο, Ντι Μαρία (63′ Μέσι), Εμπαπέ (77′ Ντράξλερ), Ικάρντι

Ρεμς (πρ. Όσκαρ Γκαρθία): Ραΐκοβιτς, Γκραβιγιόν, Φαές, Αμπντελχαμίντ, Μπούσι, Λότσκο, Ματουσίβα (46′ Λοπί (81′ Φλιπς), Καγιούστε (64′ Δώνης), Φοκέτ (46′ Κασαμά), Εκιτίκε, Εμπουκού (58′ Αντελίν)