ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ - ΓΚΑΜΠΟΝ 1-1 (7-6 πεν.): Πρόκριση θρίλερ μετά από 18 πέναλτι

Την πρόκριση για τους «8» του Κόπα Άφρικα πήρε η Μπουρκίνα Φάσο, η οποία κέρδισε στα πέναλτι τη Γκαμπόν.

Στην επόμενη φάση στο Κόπα Άφρικα, πέρασε η Μπουρκίνα Φάσο, η οποία κατάφερε να επιβληθεί με 7-6 στα πέναλτι, απέναντι στην Γκαμπόν, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας.

Η Μπουρκίνα Φάσο μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όταν της δόθηκε πέναλτι, με τον Τραορέ όμως να αστοχεί στο 18ο λεπτό.

Ότι δεν πέτυχε από την άσπρη βούλα το έκανε 10 λεπτά αργότερα και το 28’ γράφοντας το 1-0. Η Γκαμπόν βρήκε γρήγορα την απάντηση με τον Μπουπέντζα στο 42’ με το γκολ όμως να ακυρώνεται μετά από χρήση του VAR.

Στο δεύτερο μέρος όσο και να προσπαθούσε η Γκαμπόν δεν έδειχνε να μπορεί να βρει το γκολ, τη λύση όμως έδωσε με αυτογκόλ ο Γκουίρα στο 90+1’ στέλνοντας τις δύο ομάδες στην παράταση.

Στην παράταση καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει και ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί για να βγει νικητής χρειάστηκε να έχουμε 18 εκτελέσεις και την Μπουρκίνα Φάσο να κερδίζει με 7-6 και να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση.