ΝΙΓΗΡΙΑ - ΤΥΝΗΣΙΑ 0-1: Απέκλεισε το φαβορί και πέρασε στους «8» η Τυνησία - Γυρνάει Ρέντη ο Ονιεκούρου

ΝΙΓΗΡΙΑ – ΤΥΝΗΣΙΑ 0-1: Η Τυνησία με το γκολ του Μσάκνι στο 47′ νίκησε με 1-0 την Νιγηρία και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Copa Africa.

Η Τυνησία απέκλεισε το φαβορί Νιγηρία με 1-0 με το γκολ του Μσάκνι από το 47′ και παράλληλα πήρε την πρόρκιση για του «8» του Copa Africa.

Η Νιγηρία είχε τις περισσότερες φάσεις στην αναμέτρηση, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, όμως είτε η αστοχία, είτε ο τερματοφύλακας της Τυνησίας, Μπεν Σαϊντ δεν επέτρεψαν στους Νιγηριανούς το γκολ.

Μάλιστα, η Τυνησία έπιασε στον ύπνο την αντίπαλό της με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον γνωστό στη χώρα μας Ντρέγκερ, να δίνει την ασίστ στον Μσάκνι στο 47′ για το 1-0.

Σε όλο το 45λεπτο, η Νιγηρία πίεσε για την ισοφάριση, όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει και έμεινε εκτός συνέχειας, καθώς έμεινε και με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ιβόμπι λίγα λεπτά αφότου είχε περάσει.

Παράλληλα, η είδηση του αποκλεισμού για τους Νιγηριανούς, σημαίνει αυτόματα πως ο Χένρι Ονιεκούρου επιστρέφει τον Ολυμπιακό, εν όψει του δύσκολου προγράμματος που έρχεται.

Νιγηρία: Οκόγιε, Άινα, Ζαϊντού, Τρουστ, Ομερούο, Αρίμπο, Ντίντι, Τσουκουέζε, Ιεανάτσο, Σιμόν, Αβονίγι

Τυνησία: Μπεν Σαϊντ, Ταλμπί, Ιφά, Ντρέγκερ, Χαντάντι, Σκιρί, Λαϊντούνι, Σλιμάνε, Ράφια, Μσακνί, Γιαζιρί