ΚΑΜΕΡΟΥΝ - ΚΟΜΟΡΕΣ: Ο αριστερός μπακ, Αλχαντούρ, έπαιξε τερματοφύλακας κι έπιασε τα... άπιαστα!

Το Καμερούν προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, μετά τη νίκη επί των Κομορών με 2-1, αλλά την παράσταση στην εν λόγω αναμέτρηση «έκλεψε» ο αριστερός μπακ των Κομορών. Ο Τσέικερ Αλχαντού, που είναι παίκτης της Αζαξιό, αγωνίστηκε αναγκαστικά ως τερματοφύλακας για 90 λεπτά και έκανε μερικές εκπληκτικές αποκρούσεις απέναντι στους οικοδεσπότες της AFCON, το Καμερούν.

Το Καμερούν προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, μετά τη νίκη κόντρα στις Κομόρες με 2-1, αλλά την παράσταση στην εν λόγω αναμέτρηση «έκλεψε» ο αριστερός μπακ των φιλοξενούμενων. Ο Τσέικερ Αλχαντούρ, που είναι παίκτης της Αζαξιό, αγωνίστηκε αναγκαστικά ως τερματοφύλακας για 90 λεπτά και έκανε μερικές εκπληκτικές αποκρούσεις απέναντι στους οικοδεσπότες της AFCON, το Καμερούν.

Bέβαια, ο αγώνας στιγματίστηκε από τις σοκαριστικές εικόνες που προκλήθηκαν στο «Στάδιο Όλεμπε», αφού σύμφωνα με Μέσα και δημοσιογράφους της χώρας, άνθρωποι έχασαν την ζωή τους και άλλοι τραυματίστηκαν στην προσπάθεια που έγινε από μία ομάδα εξ’ αυτών να εισέλθει με τη βία στο γήπεδο και κατά την οποία φέρεται να ποδοπατήθηκαν αρκετοί άνθρωποι σύμφωνα με την δημοσιογράφο Ρετζίνα Σόντο.