SUPER LEAGUE 2: Νίκη πέντε «αστέρων» η Βέροια, «σεφτέ» η Καβάλα

Τα αποτελέσματα στις εξ αναβολής αγωνιστικές της Super League 2

Η Βέροια ήταν η μεγάλη νικήτρια στα εξ αναβολής παιχνίδια της Super League 2, ενώ η Καβάλα κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, κόντρα στα Τρίκαλα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Βόρειος Όμιλος – 11η αγωνιστική

Ξάνθη-Απόλλων Λάρισας 0-0

Με λευκή ισοπαλία έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Απόλλων Λάρισας, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος.

Από την άλλη,  ο Απόλλων Λάρισας, κατάφερε να «αντιμετωπίσει» το εμπόδιο της ομάδας του Κεχαγιά και να πάρει μία σημαντική ισοπαλία.

Ξάνθη (Κεχαγιάς): Ίτσο, Πολίμος, Μιχαήλ, Διαμαντόπουλος, Αλί Μπαμπά, Γκόμεζ, Τζανακάκης, Φαζός, Τσέλιος, Δόρης, Τσιλιγγίρης (60′ Γκινσάρι).

Απόλλων Λάρισας (Γράφας): Αστράς, Γιαννίτσης, Βίγια, Λίταινας, Λουκάς, Καλούσης, Μπαλογιάννης (35′ λ.τ Λεμάν), Κοζού, Xατζής, Νούσιος, Τιμπουέ.

Καβάλα-Τρίκαλα 1-0

Σε ένα ματς δίχως έντονο ρυθμό, η Καβάλα κατάφερε να πάρει την νίκη από τα Τρίκαλα. Το πρώτο ημίχρονο, αν και οι δύο ομάδες δημιούργησαν φάσεις, δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά και στο 70′ ο Σταμένκοβιτς με δυνατό σουτ, έδωσε προβάδισμα στην Καβάλα, με το 1-0 να παραμένει ως το τέλος.

Καβάλα (Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Πανουργιάς, Στίκας, Αρμάλας, Ρέτσος, Αλίμι, Γροσδάνης, Έμπερτ, Σαμπανίδης, Σταμένκοβιτς.

Τρίκαλα (Ουσταμπασίδης – Καλογιάννης): Αγριμάκης, Ελευθεριάδης, Ευθυμίου, Κεχαγιάς, Κουσκουνάς, Μπαξεβάνος, Πέλκας, Ριζογιάννης, Σανδραβέλης, Χειρίτραντας, Αουντίνο.

12η αγωνιστική

Βέροια-Απόλλων Πόντου 5-0

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Βέροια για να «καθαρίσει» το ματς κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου.Το παιχνίδι ξεκίνησε με το…αριστερό για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 4ο λεπτό ο Καλογέρης πέτυχε αυτογκολ, κάνοντας το 1-0. Μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Πασάς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με τον Γαβριηλίδη να κάνει το 3-0 πριν την συμπλήρωση του ημιχρόνου.

Στις καθυστερήσεις ο Φοφανά έκανε το 4-0 ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Κούατεγκ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας (60′ Μούχαλης), Πεταυράκης, Σκόνδρας (60′ Δημόπουλος), Μαραγκός, Οικονόμου, Μούργος (60′ Πόζογλου), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Φοφανά, Πασάς.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος Μαλουμαντσοκό, Σουντουρά, Ενομό, Αμπουντού, Τσιμίκας, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Εσούμα, Εσαλό.

Πανσερραϊκός-Πιερικός 1-1

Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ματς, έμειναν χωρίς νίκη για πέμπτο σερί αγώνα. Στο 38΄με πέναλτι ο Κανίς έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία να ισοφαρήσουν, με σουτ του Παπαδόπουλου στο 49΄να χτυπά στο δοκάρι.

Η… λύτρωση ήρθε στο 72′, όταν ο Ζέρης με αυτογκόλ «καταδίκασε» την ομάδα του, με την αναμέτρηση να λήγει 1-1.

Πανσερραϊκός (Διγκόζης): Καβουσάκης, Κασμερίδης, Δημητρίου, Ζέρης, Φουάσης, Κρητικός, Μαρκιόνι, Ντίαζ (62′ Ανάκογλου), Κόντσι, Μέσσι, Κανίς.

Πιερικός (Βαζάκας): Τζήμας, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Γιαλαμίδης, Εμπουσί, Τόσκας, Μπουόλι, Γκαγιέχο (46′ Ίτσιος), Σούνταρ, Χαρτσιάς, Παπαδόπουλος.

Νότιος Όμιλος – 11η αγωνιστική

Καραϊσκάκης-Ζάκυνθος 0-2

Μέσα σε μόλις έξι λεπτά, η Ζάκυνθος κατάφερε να πάρει την νίκη στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Α.Ε. Καραϊσκακη. Την αρχή έκανε ο Τσιμέλι στο 29, ο οποίος με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Εντουάρτο με εντυπωσιακή ενέργεια, βρήκε τα δίχτυα του Χουάντερσον και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Καραϊσκάκης (Καβακάς): Χουάντερσον, Τάμπας, Γλυνός, Κλιγγόπουλος, Κρισμάρεβιτς, Φαν Ίπερεν (55′ Πέδρο Ενρίκε), Ντοναλντόνι, Ναζίμ, Σταματής, Δερμιτζάκης (70′ Κορέλας), Ρούνεϊ.

Ζάκυνθος (Νόλης): Πατσιογιώργος, Καλλιβωκάς, Οντόνε, Κούνια, Σοάρες, Ντάσης, Μπαζάν (66′ Κοναγκάγια), Σούρμπης, Τσιμέλι, Κάρλος Εντουάρντο (79′ Τελέν), Λάμπογλου (90+2′ Λάμπογλου).