IΩΝΙΚΟΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-1: Νίκη... μισή κατηγορία για Ιωνικό, στη ματσάρα της Νεάπολης

IΩΝΙΚΟΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-1: Ο Ιωνικός με δύο γκολ στο πρώτο μέρος πήρε τη νίκη επί του Ατρομήτου με 2-1, με την ομάδα του Κρις Κόλμαν να φτάνει κοντά στο να φέρει τούμπα το ματς με την είσοδο του Ναμπί, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Ο Ιωνικός με δύο γκολ από το πρώτο μέρος πήρε τη νίκη επί του Ατρομήτου με 2-1, με την ομάδα του Κρις Κόλμαν να φτάνει κοντά στο να φέρει τούμπα το ματς με την είσοδο του Ναμπί, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Ο Ουαλός προπονητής έκανε τις αλλαγές αλλάζοντας την ροή του αγώνα, με την ομάδα του να γίνεται πιο επιθετική, να φτάνει κοντά στην ισοφάριση, όμως να μένει με την προσπάθεια.

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Σπανού, που με τους τρεις βαθμούς, παίρνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα στην «μάχη» της παραμονής.

Η πίεση του Ιωνικού… λύγισε την μεσαία γραμμή του Ατρομήτου

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να έχει μπει πιο δυναμικά στο ματς και να χάνει την πρώτη καλή φάση με το σουτ του Κουλούρη στο 3′ από τα όρια της περιοχής να σταματά στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη.

Από το 6ό λεπτό και μετά όμως ο Ιωνικός ήταν αυτός που επέβαλλε τον ρυθμό του και με την πίεση ψηλά και στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ουσιαστικά ανάγκασε τον Ατρόμητο να μείνει σε πιο παθητικό ρόλο, ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις.

Η αδυναμία των ποδοσφαιριστών του Κρις Κόλμαν να κρατήσει την μπάλα, επέτρεπε στους γηπεδούχους να παίρνουν δεύτερες ευκαιρίες και να απειλούν, χωρίς όμως την μεγάλη φάση.

Μέχρι το 32′, όπου η ποιότητα του Κάνιας άλλαξε τη ροή του αγώνα και έδωσε το προβάδισμα στον Ιωνικό. Η άμυνα των φιλοξενούμενων έδιωξε την μπάλα, με τον Ισπανό να παίρνει το ριμπάουντ, να βρίσκει τον χώρο και να εξαπολύει έναν κεραυνό στην απέναντυι γωνία του Γιαννιώτη για το 1-0.

Μάλιστα, λίγο αργότερα ο Ιωνικός βρήκε και δεύτερο γκολ επτά λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 39′, αυτή τη φορά από στημένη φάση. Ο Άοσμαν εκτέλεσε το φάουλ, με τον Σάντσεθ να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, την μπάλα να φτάνει στον Λένις, που με διπλή προσπάθεια κέρδισε τον Γιαννιώτη για το 2-0, με τον Ιωνικό να παίρνει ισχυρό προβάδισμα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Ο Κόλμαν διόρθωσε το λάθος του και άλλαξε την εικόνα του ματς

Ο Κρις Κόλμαν άλλαξε τα κακώς κείμενα του πρώτου μέρους με δύο αλλαγές από τα αποδυτήρια, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του. Ο Ναμπί άλλαξε άρδην τη δημιουργία του Ατρομήτου και άρχισε να βγάζει συνεργασίες με τον Μπεντινέλι αλλά και τον Χαρίση.

Κάπως έτσι ήρθε η πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Ροτάριου, που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Χουτεσιώτη, αλλά και το γκολ στο 61′, που έβαλε ξανά τον Ατρόμητο στο ματς. Ο Χαρίσης έπιασε το σουτ εκτός περιοχής που κόντραρε, με τον Σάλομον να την βρίσκει μπροστά του εντός περιοχής και να νικά τον Χουτεσιώτη για το 2-1.

Από εκεί και πέρα ξεκίνησε ένας καταιγιστικός ρυθμός στο ματς, με εκατέρωθεν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Ατρόμητο να σφυροκοπά τον Χουτεσιώτη, με τον Ιωνικό να κρατά με δυσκολία το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με το σουτ του Μάντζη στο 70′ να διώχνει ο Γιαννιώτης, με το παιχνίδι να κρέμεται από μια λεπτή κλωστή.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Ατρομήτου προσπάθησε να βρει το γκολ, με το φάουλ του Ναμπί να βρίσκει στο τείχος στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και το δεύτερο σουτ να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη, με τον Ιωνικό να παίρνει τους τρεις βαθμούς.

Eνδεκάδες:

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Σάντσεθ, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Βαλεριάνος, Ντάλτσιο, Κάνιας, Λένις, Άοσμαν(75′ Κιάκος), Καμπράλ(86′ Πογοσιάν), Μάντζης(75′ Μάναλης)

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Γκαλβάο, Στρούγγης(46′ Χατζηϊσαίας), Κιβρακίδης, Καστελάνο, Ντένιτς(46′ Ναμπί), Σάλομον, Χαρίσης(85′ Έρλινγκμαργκ) , Μπετινέλι, Ροτάριου(74′ Νταβιώτης), Κουλούρης