ΑΡΗΣ: Θετικό πρόσημο παρά την ήττα

Με αδόκιμη ενδεκάδα και τέσσερις πιτσιρικάδες στο βασικό σχήμα, ο Άκης Μάντζιος κράτησε αρκετές σημειώσεις από το πρώτο φιλικό του Άρη για τη νέα σεζόν

Ο Άρης έχασε 2-1 από τον σαφώς πιο έτοιμο Ερυθρό Αστέρα στο πρώτο του φιλικό της σεζόν στο Ζέχαου της Αυστρίας, αλλά ο Άκης Μάντζιος έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα χρησιμοποιώντας μια ενδεκάδα με τέσσερις ποδοσφαιριστές από την Κ19 και ανεβάζοντας την πίεση στο δεύτερο ημίχρονο.

Με ίδιο σχηματισμό 4-2-3-1

Ο τεχνικός του Άρη δεν άλλαξε σχηματισμό και ξεκίνησε με 4-2-3-1 όπως έκανε στο σύνολο της περσινής χρονιάς. Έχοντας ένα ελλιπές ρόστερ, καθώς λείπουν οι τραυματίες και έφυγαν αρκετοί ποδοσφαιριστές χρησιμοποίησε στο βασικό σχήμα τους νεαρούς Μαρμαρίδη, Ασλανίδη, Κριμιτζά και Τσαγκαλίδη και το ημίχρονο έλειψε ισόπαλο 0-0.

Τρία πέναλτι και ήττα

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ερυθρός Αστέρας που είναι σχεδόν έτοιμος για τις πρώτες επίσημες υποχρεώσεις, καθώς το πρωτάθλημα στη Σερβία αρχίζει στις 17 Ιουλίου, άνοιξε το σκορ στο 59′ μετά από φάουλ του Μπεν και κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού Σέρτζαν Μπάμπιτς. Ο Άρης έχασε σπάνια ευκαιρία με τον Μπερτόγλιο στο 71′ πάνω στη γραμμή, ενώ στο 75′ ο Αργεντινός κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Ματέο Γκαρσία με κακή εκτέλεση έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 80′ ο Άρης κέρδισε νέο πέναλτι με τον Μπρούνο και αυτή τη φορά ο Μπερτόγλιο πέτυχε το πρώτο φετινό γκολ για να κάνει το 1-1. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε ένα αυστηρό πέναλτι και ο Κάνγκα έδωσε τη νίκη στους Σέρβους.

ΑΡΗΣ

Α΄Ημίχρονο: Κουέστα, Γκάνεα, Μαρμαρίδης, Δεληζήσης, Ασλανίδης, Ματίγια, Κριμιτζάς, Μπρούνο Γκάμα, Τσαγκαλίδης, Γκαρσία, Μάνος.

Β’ Ημίχρονο: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Μπεναλουάν, Γκάνεα, Σάκιτς, Κριμιτζάς, Γκαρσία, Μπερτόγλιο, Μαντσίνι, Μπρούνο (Έπαιξαν και οι Μαρτίνης, Σάσα και Χατζηπιρπιρίδης).