ΑΙΓΥΠΤΟΣ - ΜΑΡΟΚΟ 2-1: Ο Σαλάχ την πέρασε στους «4»

Σαλάχ εναντίον Χακίμι σημειώσατε… άσο. Η Αίγυπτος παρότι βρέθηκε με τη πλάτη στον τοίχο από πολύ νωρίς κατάφερε να επιστρέψει και με μεγάλο πρωταγωνιστή των σούπερ σταρ της Λίβερπουλ, πήρε τη νίκη-πρόκριση με 2-1 απέναντι στο Μαρόκο.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν από πολύ νωρίς το γκολ, με τον Μπουφάλ στο 7ο λεπτό να ευστοχεί από τα 11 βήματα και να βάζει τις βάσεις για μια ακόμη πρόκριση.

Η Αίγυπτος προσπάθησε γρήγορο να επιστρέψει στο σκορ παίρνοντας τη μπάλα στα πόδια της, από τη στιγμή που δεν κατάφερνε να βγάλει τις τελικές προσπάθειες για κάτι τέτοιο. Από την άλλη παρότι το Μαρόκο βρήκε περισσότερες τελικές, δεν κατάφερε να πετύχει ξανά το στόχο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Το δεύτερο μέρος μπήκε με τον καλύτερο τρόπο για την Αίγυπτο, με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να παίρνει το… όπλο του και στο 53 έκανε το 1-1, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην παράταση, μιας και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να κάνει το κάτι παραπάνω στο δεύτερο μέρος.

Στην παράταση αυτή που χαμογέλασε ήταν η Αίγυπτος, οι «φαραώ», κατάφεραν να βρουν το δεύτερο γκολ στο 100’, με τον Τρεζεγκέ να λέει ευχαριστώ στην ασίστ του «Μο» και να κάνει το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.