ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ19 - Αστέρας Τρίπολης Κ19 1-2: Απόδραση των Αρκάδων από το «Γ.Καλαφάτης» - Έχασαν πέναλτι στο 90+5' οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός υπέστη οδυνηρή ήττα με 2-1 μέσα στο «Γ.Καλαφάτης» από τον Αστέρα Τρίπολης για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ19 της Super League, βλέποντας τους Αρκάδες να μειώνουν την διαφορά στους δύο πόντους από το πρώτο στην βαθμολογία «τριφύλλι».

Οι «πράσινοι» ήταν εκείνη που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και δημιούργησαν τις πρώτες ευκαιρίες, όμως βρήκαν απέναντί τους τον εξαιρετικό κίπερ του Αστέρα, Γραμματικάκη, που απόκρουσε τόσο το σουτ του Μπιλάλ στο 6ο λεπτό, όσο και το τετ α τετ του Κυριόπουλου στο 18′. Δύο λεπτά αργότερα και κόντρα στην ροή του αγώνα, οι Αρκάδες άνοιξαν το σκορ, όταν ο Μιχόπουλος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του «τριφυλλιού» και νίκησε τον Παναγάκο για το 0-1.

Ο Μπιλάλ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 30′, αλλά το σουτ που επιχείρησε στο τετ α τετ κατέληξε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και η άλλη μεγάλη φάση του Παναθηναϊκού, που ήταν πρωταγωνιστής ο Αιγύπτιος στο 39ο λεπτό με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-1 μέχρι το διάλειμμα του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο να γυρίσει το ματς όταν όλα ήταν εναντίον του

Στο δεύτερο μέρος, οι «πράσινοι» δεν έριξαν τον ρυθμό τους, όμως παρ’ ότι εκείνοι είχαν την πρωτοβουλία, ο Αστέρας ήταν και πάλι εκείνος που είχε το γκολ. Στο 64′ ο Παναγάκος απόκρουσε το σουτ που του έγινε, αλλά ο Κωστέας πήρε το ριμπάουντ κι έκανε το 0-2. Τέσσερα λεπτά, ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο να απαντήσει, αλλά ο Γραμματικάκης απομάκρυνε την εκτέλεση φάουλ του Κυριόπουλου.

Στο 83′ η ζωή των «πρασίνων» έγινε έτι δυσκολότερη, αφού έμειναν με δέκα παίκτες ελέω αποβολής του Προδρομίτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ωστόσο, η ομάδα των Σάμιου και Ντρενόβα δεν τα παράτησε και παρ’ όλιγον να ανταμειφθεί γι’ αυτή της την επιμονή. Ο Μπιλάλ μέιωσε σε 1-2 στο 92ο λεπτό με σουτ από την μικρή περιοχή. Ο πρώτος σκόρερ του πρωτάθληματος είχε την ευκαιρία να χαρίσει στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά το πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει στο 95ο λεπτό απόκρουσε ο Γραμματικάκης χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Ζαφείρης (83′ Τσιάβος), Τσεβάς, Καρνέσης, Προδρομίτης, Κωστόπουλος (69′ Νταμπίζας), Κυριόπουλος (83′ Παπανικολόπουλος), Λιατίφης, Μπιλάλ, Καλοσκάμης (46′ Συμεωνίδης), Βολάκης.