ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ 1-3: Ντιαλό και Γκουέι έστειλαν στον τελικό την παρέα του Μανέ

Η Σενεγάλη δυσκολεύτηκε περισσότερο από το αναμενόμενο, αλλά τελικά λύγισε την αξιόμαχη Μπουρκίνα Φάσο επικρατώντας με 3-1 και παίρνοντας τελικά την πρόκριση για τον τελικό του Copa Africa για δεύτερη σερί διοργάνωση. Ο Σισέ του Ολυμπιακού πέρασε στο ματς στο 92ο λεπτό ενώ ο Ουεντραογκό του ΠΑΟΚ δεν αγωνίστηκε.

Η Μπουρκίνα Φάσο έκανε εξαιρετικό πρώτο μέρος απέναντι στην Σενεγάλη που ήταν το μεγάλο φαβορί του αγώνα και την κόντραρε στα ίσια. Μάλιστα, οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν την ατυχία να χάσουν και τον βασικό τους τερματοφύλακα Κοφί στο 36ο λεπτό, με τον Ουεντραογκό να περνάει στην θέση του, όμως αυτή η απώλεια δεν τους χάλασε το μυαλό και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν χειρότερη με την Σενεγάλη να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά να δυσκολεύεται να βρει διαδρόμους προς την εστία του Ουεντραογκό. Πλέον, η εικόνα του παιχνίδιου έδειχνε πως θα κριθεί από τις στιγμές, ποιος θα έχει την έμπνευση, την τύχη ή και την ικανόητα για να κάνει την διαφορά τη στιγμή που έπρεπε.

Τα σέντερ μπακ της Σενεγάλης ξεκίνησαν την δουλειά και ο Μανέ την τελείωσε

Αυτή τελικά ήταν η Σενεγάλη που εκμεταλλευόμενη την αναταραχή που προκλήθηκε στην άμυνα της Μπουρκίνα Φάσο σε μία στατική φάση κατόρθωσε με την συνεργασία των δύο σέντερ μπακ της να βρει το γκολ με τον Ντιαλό έπειτα από ασίστ του Κουλιμπαλί στο 70ο λεπτό κάνοντας το 0-1.

Αφότου ήρθε το πρώτο γκολ, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τα «λιοντάρια της Τεράνγκα». Ο Μανέ έκλεψε την μπάλα από τον αντίπαλο αμυντικό, μπήκε στην περιοχή και γύρισε την μπάλα, με τον επερχόμενο Ιντρίσα Γκουέι να γράφει το 2-0 στο 76ο λεπτό τελειώνοντας τις όποιες ελπίδες είχαν απομείνει στην Μπουρκίνα Φάσο.

Η ομάδα του Καμού Μαλό όμως δεν το έβαλε κάτω, παρά το σοκ των δύο τερμάτων που δέχθηκε μέσα σε 7 λεπτά και μπόρεσε να μειώσει σε 1-2 στο 83′ με τον Τουρέ. Κάπου εκεί όμως ήρθε και πάλι ο Σαντιό Μανέ, που σε μία αντεπίθεση έφτασε απέναντι από τον Ουεντραογκό, τον νίκησε και διαμόρφωσε το 1-3 στο 87ο λεπτό, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης και βοήθησε εκείνον και την παρέα του να εξασφαλίσει μία θέση στον τελικό της διοργάνωσης, με την Μπουρκίνα Φάσο να παίρνει τον δρόμο για τον μικρό τελικό, όπως συνέβη και πριν τέσσερα χρόνια.

Ο Πάπε Αμπού Σισέ του Ολυμπιακού μπήκε στο ματς για την Σενεγάλη στο 92ο λεπτό στην θέση του Μεντί (μάλιστα πρόλαβε να πάρει και κίτρινη κάρτα) ενώ ο Ουεντραγκό του ΠΑΟΚ έμεινε στον πάγκο για την Μπουρκίνα Φάσο.

Μπουρκίνα Φάσο (πρ. Καμού Μαλό): Κοφί (36′ Ουεντραογκό), Ταπσόμπα, Νταγιό, Καμπορέ, Γιαγκό, Σανγκαρέ, Γκουιρά (81′ Ουαταρά), Τουρέ, Μπαντέ (81′ Ταπσόμπα), Μπαγιαλά (60′ Σανογκό), Τραορέ

Σενεγάλη (πρ. Αλιού Σισέ): Μεντί, Κουλιμπαλί, Ντιαλό, Σαρ, Σις, Κουγιατέ (64′ Γκουέι), Μεντί (90+2′ Πάπε Σισέ), Γκουέι, Ντιένγκ (77′ Σαρ), Μανέ, Ντιεντχίου (65′ Σαρ)