ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-0: Έριξε τη «Βασίλισσα» από τον θρόνο της!

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ήταν ανώτερη από την Ρεάλ Μαδρίτης και επικράτησε 1-0 παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Copa del Rey

Η Αθλέτικ Μπλιμπάο επικράτησε 1-0 της Ρεάλ Μαδρίτης, με τρομερό γκολ του Μπερενγκέρ στην «εκπνοή» του ματς και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Copa del Rey!

H Aθλετίκ από τα πρώτα κιόλας λεπτά πίεζε, με τον Ντάνι Γκαρθία να πραγματοποιεί απίθανο σουτ στο 9′ και τον Κουρτουά να εκτινάσεται, αποκρούοντας εντυπωσιακά. Τρία λεπτά αργότερα, ο παίκτης των γηπεδούχων προσπάθησε να απειλήσει ξανά, με τον Νάτσο να απομακρύνει σε κόρνερ.

Της πήρε μισή ώρα να βρεί το… στέμμα

Η Ρεάλ από την άλλη προσπαθούσε να ανέβει ψηλά, ωστόσο δεν είχε πραγματοποιήσει καμία τελική το πρώτο εικοσιπεντάλεπτο του αγώνα. Η πρώτη καλή στιγμή για την «Βασίλισσα» ήρθε στο 27′ με το δυνατό σουτ του Ροντρίγκο να καταλήγει στον γκολκίπερ της Αθλέτικ.

Οι «Bάσκοι» εκμεταλλεύονταν τα λάθη των «Μαδριλένων», οι οποίοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Ωστόσο, ο «πονοκέφαλος» για την Αθλέτικ καθώς ο Νίκο Γουίλιαμς υπέστη τράβηγμα και δεν μποορούσε να συνεχίσει.

Αθλέτικ από «σίδερο»

Το δεύτερο ημίρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με του γηπεδούχους να αναζητούν το γκολ επίμονα. Στο 47′ ο Μαρτίνεθ επιχείρησε καλή κεφαλιά αλλά δεν μπόρεσε να βρει τα δίχτυα. Λίγα λεπτά αργότερα κεφαλιά του Γκαρθία είχε την ίδια κατάληξη, ενώ παρά τις διαμαρτυρίες για χέρι του Νάτσο, το VAR δεν έδειξε κάτι.

Η Ρεάλ δεν θύμιζε σε τίποτα τα καλό της εαυτό και δεν μπορούσε να «φανεί» μες το παιχνίδι. Στον αντίποδα, η Αθλέτικ ήταν απειλητική, με τον Ινάκι Γουίλιαμς στο 65′ να μην μπορεί να κάνει την προβολή για να ανοίξει το σκορ.

Η πτώση από τον… θρόνο

Η «Βασίλισσα» αν και άργησε, θυμήθηκε το… στέμμα της απο το 70΄και ύστερα, όπου ξεκίνησε να κυκλοφορεί την μπάλα καλύτερα. Στο 81′ ο Καζεμίρο είχε τρομερή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, βρέθηκε σε θέση βολής αλλά νικήθηκε από τον Αγκιρεθαμπάλα.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα οδηγηθεί σε παράταση, η Αθλέτικ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με τον Μπερενγκέρ να κάνει το 1-0 στο 89′!

Τα έξι λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξαν κάτι στην αναμέτρηση, με την Αθλέτικ να πανηγυρίζει μία τεράστια πρόκριση!

ΑΘΛΕΤΙΚ: Αγκιρεθαμπάλα, Όσκαρ ντε Μάρκος, Άλβαρεθ, Μαρτίνεθ, Μπερτσίτσε, Γουίλιμς, Γκαρθία, Βέσγκα, Μουνιαϊν, Ρ.Γκαρθία, Ι.Γουίλιαμς

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Βάθκεθ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Νάτσο, Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρόος, Ροντρίγκο, Ασένσιο, Βινίσιους

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Μπέτις

Η Μπέτις ήταν καταιγιστική κόντρα στην Ρεάλ Σοσιεδάδ, την οποία «διέλυσε» με 4-0 και πήρε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του Copa del Rey. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Χουάνμι, ο οποίος πέτυχε δύο από τα γκολ της ομάδας του.

Το σκορ άνοιξε στο 12′ ο Καρβάλιο, χωρίς όμως να πανηγυρίσει το τέρμα του. Η Σοσιεδάδ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, με το γκολ του Σίλβα στο 39′ να ακυρώνεται ως οφσάιντ, με το VAR και τον… διαιτητή ωστόσο να διαφωνούν

Στο 57′ ο Χουάνμι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 81΄ο Γουίλιαν ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 3-0. Το τελικό 4-0 το «έγραψε» ο Ρουϊμπάλ στο 87′, χαρίζοντας έτσι στους «Βερδιμπλάνκος» την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Ζαλντούα, Ελουστόνδο, Λε Νορμάν, Μουνιόθ, Μερίνο, Γκεβάρα, Σίλβα, Γιανουζάι, Ογιαρθάμπαλ, Ίσακ

Ρεάλ Μπέτις: Σίλβα, Σαμπαλί, Μπάρτρα, Ρουίς, Μορένο, Γκονζάλες, Καρβάλιο, Κανάλες, Φεκίρ, Χουάνμι, Ιγκλέσιας

Ράγιο, Βαλένθια, Μπέτις και Αθλέτικ είναι οι ομάδες που θα βρεθούν στα ημιτελικά!