Μαρσέιγ - Ανζέ 5-2: Ο Μίλικ με χατ-τρικ οδήγησε τους Μασσαλούς σε τρομερή ανατροπή

Η Μαρσέιγ πέτυχε μία μεγάλη, όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, νίκη απέναντι στην Ανζέ, αφού επέστρεψε από το 0-2 που βρέθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, και επικράτησε με 5-2 σε παιχνίδι για την 23η αγωνιστική της Ligue 1. Ο Άρεκ Μίλικ είχε μία εκπληκτική βραδιά αφού σημείωσε χατ-τρικ οδηγώντας στην ομάδα του την δεύτερη θέση.

Το πρώτο μέρος του αγώνα ήταν αρκετά απολαυστικό. Η Ανζέ σόκαρε την Μαρσέιγ χτυπώντας δύο φορές μέσα σε τρία λεπτά πολύ νωρίς στο παιχνίδι, πρώτα με τον Φουλγκινί στο 8ο λεπτό κι έπειτα στο 11′ από ασίστ του Γάλλου στον Μπενταλέμπ που έκανε το 0-2. Οι Μασσαλοί αντέδρασαν γρήγορα και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (2-2) με τα τέρματα που σημείωσαν οι Μίλικ στο 18ο λεπτό και Γκέρσον στο 21′. Αυτό ήταν το σκορ με το οποίο πήγαν και στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι βγήκε αποφασισμένη να τελείωσε τη δουλειά που άφησε στην μέση στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρεκ Μίλικ ήταν εκείνος που έδωσε και πάλι τη λύση σκοράροντας για δεύτερη φορά στο 70ο λεπτό και δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι Μασσαλοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να μην αφήνουν την Ανζέ να πλησιάσουν την περιοχή του Λόπεθ για να τον απειλήσουν διορθώνοντας τα κακώς κείμενα της αμυντικής τους λειτουργίας στο πρώτο μέρος. Στο 78ο λεπτό ο Πολωνός στράικερ «χτύπησε» για τρίτη φορά και έκανε το 4-2 φτάνοντας σε χατ-τρικ. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τσενγκίζ Ουντέρ που σκόραρε στο 85ο λεπτό διαμορφώντας το τελικό 5-2.

Χαρακτηριστικό της υπεροχής της Μαρσέιγ στο δεύτερο μέρος ήταν το γεγονός πως η Ανζέ δεν κατόρθωσε να δημιουργήσει ούτε μία τελική προσπάθεια.

Έτσι, η Μαρσέιγ ανέβηκε στην δεύτερη θέση με 43 βαθμούς αφήνοντας πίσω της την Νις με 42, που έχει βέβαια ένα παιχνίδι λιγότερο, αφού αντιμετωπίζει την Κυριακή (06/02) την Κλερμόν εντός έδρας.

Μαρσέιγ (πρ. Χόρχε Σαμπάολι): Λόπεθ, Σαλιμπά, Μπαλέρντι, Λιρολά, Κολάσινατς (65′ Πέρες), Καμαρά (67′ Ρονζιέ), Γκέρσον, Γκεντουζί, Μπακαμπού (65′ Ουντέρ), Παγιέτ (82′ Αρίτ), Μίλικ

Ανζέ (πρ. Ζεράλντ Μπατίκλ): Πέτκοβιτς, Μανσό, Τραορέ (64′ Τομάς), Μεντί, Τσαμπότ (56′ Περέιρα Λάγκε), Ντουμπιά, Μπενταλέμπ (90+2′ Σαπέλ), Μανγκανί, Φουλγκίνι (90+2′ Νινγκά), Μπουφάλ, Ουνάχι