Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο λόγος που μέτρησε το γκολ της Μίντλεσμπρο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο παιχνίδι κόντρα στην Μίντλεσμπρο δέχτηκε ένα τέρμα, στο οποίο γίνεται πασιφανέστατο χέρι, ωστόσο τόσο ο διαιτητής όσο και ο VAR μέτρησαν κανονικά το γκολ…

Οι «κόκκινοι διάβολοι» έχασαν την πρόκριση στην φάση των «16» του FA Cup από τη Μίντλεσμπρο στη διαδικασία των πέναλτι. Για να φτάσουν εκεί, οι δύο ομάδες ήρθαν αναδείχθηκαν ισόπαλες στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά και στο μισάωρο της παράτασης.

Το 1-1 ήταν το σκορ στα 120 λεπτά αγώνα, με το Σάντσο αρχικά να κάνει το 1-0 στο 20′ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τον Κρουκς να ισοφαρίζει στο 64ο λεπτό. Βέβαια, το γκολ της ισοφάρισης προκάλεσε πολλές αντιδράσεις, καθώς γίνεται εμφανές πως ο Γουάτμορ κάνει ξεκάθαρο χέρι κατά την προσπάθεια του να κοντρολάρει την μπάλα, ωστόσο ο διατητής Τέιλορ μέτρησε κανονικά το γκολ για τη «Μπόρο», με τον κανονισμό να τον δικαιώνει.

Τι λέει ο κανονισμός για το γκολ της Μίντλεσμπρο κόντρα στη Γιουνάιτεντ:

Σύμφωνα με τους κανόνες το χέρι του Γουάτμορ κατά την προσπάθεια του να κοντολάρει θεωρείται ακούσιο. Η χρήση του δεν ήταν σκόπιμη, ενώ η θέση του χεριού δικαιολογείται από την κίνηση του παίκτη.

Έαν ο Γουάτμορ δεν ήταν το ποδοσφαιριστής που έβγαζε την ασίστ, αλλά ο σκόρερ τότε το γκολ θα είχε ακυρωθεί, καθώς ο παίκτης που σκοράρει απαγορεύεται να κάνει οποιαδήποτε επαφή με τη μπάλα.