Παναθηναϊκος Β' - Επισκοπή 1-2: Δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα για το «τριφύλλι» και πτώση στην βαθμολογία

Ο Παναθηναϊκός Β’ υπέστη νέα εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από την Επισκοπή με 2-1 για την 17η αγωνιστική της Super League 2. Το «τριφύλλι» βρίσκεται πλέον στους έξι βαθμούς από την «επικίνδυνη ζώνη», και παρ’ ότι δεν κινδυνεύει με υποβιβασμό, συνεχίζεται η πτωτική του πορεία.

Η Επισκοπή ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη στο παιχνίδι με τον Νοικοκυράκη στο 9ο λεπτό και στην αμέσως επόμενη ευκαιρία της κατόρθωσε να βρει και γκολ πιάνοντας εξ’ απήνης τους «πράσινους». Ο Εμπόι έκανε ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής και νίκησε τον Ξενόπουλο για το 0-1.

Η Επισκοπή έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό από το πρώτο κιόλας μέρος

Ο Παναθηναϊκός ανασκουμπώθηκε, πήρε τα ηνία του αγώνα και άρχισε να ψάχνει τρόπο να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της κρητικής ομάδας. Η πρώτη ευκαιρία του «τριφυλλιού» ήρθε στο 32′ με την κεφαλιά του Σιδερά έπειτα από γέμισμα του Αθανασακόπουλου σε στατική φάση. Πέντε λεπτά μετά ήταν ο Τσιριγώτης που απείλησε με σουτ μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, αλλά ο Καλογεράκης έδιωξε σε κόρνερ.

Εκεί, που ο Παναθηναϊκός είχε αρχίσει να βρίσκει τα πατήματά του, ήρθε και το δεύτερο τέρμα από την πλευρά της Επισκοπής, που «έκοψε» τα πόδια των παικτών των «πρασίνων». Ο Σουμπασάκης βγήκε απέναντι στον Ξενόπουλο, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει, με τον Εμπόι να παίρνει το ριμπάουντ και να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικού του τέρμα, αλλά και της ομάδας του στο 38′.

Έξι λεπτά αργότερα, το «τριφύλλι» μείωσε σε 1-2. Ο Τσιριγώτης μπήκε στην περιοχή και σούταρε στο δοκάρι, αλλά ο Κρυπαράκος πήρε το ριμπάουντ και  σκόραρε για τον Παναθηναϊκό στο 44ο λεπτό διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός πέταξε το δεύτερο μέρος στα… σκουπίδια

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημά του. Η Επισκοπή ήταν ξανά εκείνη που δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία με τον Εμπόι να φτάνει κοντά στο χατ-τρικ, αλλά την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από την εστία του Χριστογεώργου στο σουτ που επιχείρησε στο 60ο λεπτό.

Στο 73ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφτιαξε την πρώτη του τελική στο δεύτερο 45λεπτο χάνοντας τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Σιδεράς έπιασε την κεφαλιά, ο Καλογεράκης απόκρουσε και ο Σαρδέλης δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στην ανυπεράπιστη εστία των Κρητικών.

Ο Ισπανός προπονητής των «πρασίνων» έκανε όλο και πιο επιθετικό το σχήμα του όσο περνούσε η ώρα με τις αλλαγές του, αλλά αυτό δεν έφερε κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Οι Κρητικοί είχαν μία σημανατική ευκαιρία να τελειώσουν το παιχνίδι στο 85ο λεπτό, αλλά το σουτ του Τσαβού κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Ξενόπουλου.

Κάπως έτσι το 1-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την Επισκοπή να επιστρέφει στις νίκες και να ξεφεύγει στους τέσσερις βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού και τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει έτι περισσότερο.

Παναθηναϊκός Β’ (πρ. Χαβιέρ Βάθκεθ): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Θεοχάρης (83′ Ματσαδές), Κούτσιας (68′ Μαρτίνης), Αθανασακόπουλος, Κρυπαράκος (68′ Αλμπάνης), Σαρδέλης, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι (83′ Μαραθωνίτης), Καρβούνης (60′ Σερπέζης), Τσιριγώτης

Επισκοπή (πρ. Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τριντάντε, Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Εμπόι, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης (56′ Τσάβος), Σκόνδρας (56′ Νταρζίσιο), Νοικοκυράκης, Πέτρου