Κύπελλο Αγγλίας – Φάση των «32»: Τεσσάρες για Μάντσεστερ Σίτι και Έβερτον, τριάρα για Τότεναμ

Δραματική πρόκριση στην παράταση για τους Λονδρέζους της Τσέλσι και της Γουέστ Χαμ στα πρώτα, χρονικά, παιχνίδια του Σαββάτου στη φάση των 32 του Κυπέλλου Αγγλίας.

Μετά τον αποκλεισμό της Γιουνάιτεντ από τη Μίντλεσμπρο, η Τσέλσι γλίτωσε στην παράταση το πατατράκ από την Πλίμουθ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» χάρη σε δύο γκολ που πέτυχαν οι μπακ της, Αθπιλικουέτα (41’) και Μάρκος Αλόνσο (105’+1’). Οι φιλοξενούμενοι, ομάδα της League One, είχαν προηγηθεί με γκολ του Γκιλέσπι στο 8’.

Η Γουέστ Χαμ πήρε ακόμα πιο δραματική πρόκριση στο «Άκγμπορο», έδρα της Κιντερμίνστερ, ομάδα της National League N/S (6η κατηγορία!) με τέρματα των Ντέκλαν Ράις στο 90’+1», που οδήγησε το ματς στην παράταση κι άλλο ένα του Τζάροντ Μπάουντεν στο 120’1+1’ γλιτώνοντας τον Ντέβιντ Μόγιες από το… έμφραγμα. Η Μίνστερ είχε σκοράρει με τον Πένι στο 19’.

Πρόκριση με επίθεση-«φωτιά» για Μάντσεστερ Σίτι και Έβερτον

Η Μάντσεστερ Σίτι αιφνιδιάστηκε από τη Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα στο «Έτιχαντ» με τον Καρβάλιο να βρίσκει δίχτυα στο 4’, αλλά σε λιγότερο από δέκα λεπτά έφερε τούμπα το παιχνίδι με τον Γκουντογκάν στο 6’ και τον Στόουνς στο 13’. Ο Μαχρέζ στο 53’ με πέναλτι που κέρδισε ο Γκρίλις σε ανατροπή του από τον Μπράιαν έκανε το 3-1 και με αντεπίθεση ο Αλγερινός πέτυχε και τέταρτο γκολ για το 4-1 στο 57’.

Σε παιχνίδι μεταξύ ομάδων της Premier League, η Έβερτον προηγήθηκε της Μπρέντφορντ με γκολ του Μίνα στο 31’ και του Ρικάρλισον στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (48’), αλλά ο Τόνεϊ μείωσε με πέναλτι στο 54’ (ανατροπή του σκόρερ από τον Πίκφορντ). Ο Χόλγκεϊτ επανάφερε με κεφαλιά τη διαφορά στα δύο γκολ και στην ηρεμία στο 62’ με το πρώτο του φετινό τέρμα. Ένα γκολ που έδωσε το έναυσμα στους φαν των Ζαχαρωτών να αρχίσουν τα τραγούδια για τον νέο προπονητή της ομάδας του, Φρανκ Λάμπαρντ. Ένα τέταρτο γκολ από τον Τάουνσεντ στο 90’ έδωσε πανηγυρικό τόνο στη νίκη-πρόκριση της Έβερτον.

Η Τότεναμ έχτισε προβάδισμα δύο γκολ με εξαιρετική απόδοση για μισή ώρα κόντρα στην Μπράιτον και έπειτα με συντήρηση δυνάμεων πήρε τη νίκη-πρόκριη με 3-1, με δύο γκολ του εξαιρετικού Χάρι Κέιν.

Η Νόριτς πέταξε έξω την Γουλβς

Η Γουλβς ηττήθηκε εντός έδρας από τη Νόριτς με γκολ του ΜακΛίν στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ποντένσε έχασε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ στο 53’ σημαδεύοντας το δεξί δοκάρι, ενώ οι δύο Έλληνες των «Καναρινιών», Τζόλης και Γιαννούλης, έμειναν τον πάγκο.

Η Σαουθάμπτον χρειάστηκε την παράταση, αλλά γύρισε από το 0-1 στο ματς με την Κόβεντρι με τον Άρμστρονγκ στο 63’ και τον Γουόκερ-Πίτερς στο 112’ να «σβήνουν» το γκολ του Σουηδού Γιόκερες στο 22’.

Η Κρίσταλ Πάλας «καθάρισε» την πρόκριση (2-0) με δύο γρήγορα γκολ από τους Γκουεΐ (4’) και Ολίσε (22’) με αντίπαλο τη Χάρτλπουλ, που είχε μαζί της στο Λονδίνο 5.000 φίλους τους. Το ματς διακόπηκε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης για να παρασχεθούν εσπευσμένα οι πρώτες βοήθειες σε φίλαθλο που αισθάνθηκε έντονη αδιαθεσία.

Στα παιχνίδια με ομάδες χαμηλότερων κατηγοριών, η Στόουκ πήρε εύκολη πρόκριση, 2-0 τη Γουίγκαν με τέρματα από τους Μάτζα (14’) και Μπράουν (62’), η Πίτερμπρο επικράτησε της ΚΠΡ με το ίδιο σκορ με γκολ του Γουάρντ στο 25’ και του Τζόουνς στο 72’ παίρνοντας την πρόκριση για τον 5ο γύρο για πρώτη φορά από το 1986, και η Χάντερσφιλντ της Μπάρνσλεϊ με 1-0 χάρη σε τέρμα του Χολμς στο 19’.

Εύκολη πρόκριση για τη Λούτον με τριάρα (3-0) στην έδρα της Κέιμπριτζ με σκόρερ τους Μπερκ (16′), Κάρλος Γκόμες (23′) και Μούσκουε (88′).