Καβάλα - Βέροια 0-2: Δεν... κουνιέται από τον θρόνο της η «Βασίλισσα του Βορρά»

Η Βέροια επικράτησε 2-0 της Καβάλας και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η Βέροια επιβεβαίωσε τον λόγο που θεωρείται το «φαβορί» του ομίλου, καθώς επικράτησε 2-0 της Καβάλας και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει από την αρχή πιο δυναμικά στο ματς και αναζητούσαν από νωρίς το γκολ. Το σκορ, άνοιξε ο Μούργος στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης με ένα εντυπωσιακό διαγώνιο σουτς, αιφνιδιάζοντας τον αντίπαλο κίπερ.

Η Βέροια συνέχιζε να πιέζει και εν τέλει… δικαιώθηκε, αφού στο 25΄ο Φοφανά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο άσος των φιλοξενούμενων, ξέφυγε εύκολα από τους αντιπάλους του, κοντρόλαρε την μπάλα και με εντυπωσιακό πλα΄σε έγραψε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι, είχαν τρομερή ευκαιρία να «μπουν» και πάλι στο παιχνίδι στο 37′, όταν ο Καϊούμπι εκτέλεσε πέναλτι και ο Βελλίδης με διπλή προσπάθεια απομάκρυνε τα ισάριθμα σουτ του επιθετικού της Καβάλας.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε κάποια ιδιαίτερη στιγμή. Η Καβάλα αναζητούσε ένα γκολ, ωστόσο η αντίπαλη «άμυνα» δεν της άφηνε χώρο ώστε να μπει στην περιοχή.

Οι παίκτες του Δερμιτζάκη κλείστηκαν αρκετά και διατήρησαν το σκορ ως το τέλος του ματς, με την Βέροια να παραμένει μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας.

Καβάλα (Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Θωμαϊδης (40′ Μπάουμαν), Στίκας, Αρμάλας, Καραγιάννης (40′ Μουσίγια), Σπάσιτς, Έμπερτ, Καϊούμπι (65′ Γροσδάνης), Σαμπανίδης, Σταμένκοβιτς (85′ Οκάν).

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μουχάλης (81′ Δημόπουλος), Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας, Γαβριηλίδης, Μούργος, Φοφανά (68′ Πόζογλου), Γιακουμάκης (90′ Καπνίδης), Πασάς (81′ Παπαχρήστος).