Σενεγάλη - Αίγυπτος 0-0 / 4-2 π. :Πρωταθλήτρια Αφρικής η Σενεγάλη με ήρωα τον Μανέ

Σενεγάλη – Αίγυπτος 0-0 / 4-2 π. : Σε ένα παιχνίδι μαραθώνιο στον τελικό του Copa Africa, η Σενεγάλη επικράτησε στα πέναλτι της Αιγύπτου και κατέκτησε το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία της, με τον Σαντιό Μανέ να βάζει το τελευταίο πέναλτι.

Σε ένα παιχνίδι μαραθώνιο στον τελικό του Copa Africa, η Σενεγάλη επικράτησε στα πέναλτι της Αιγύπτου και κατέκτησε το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία της, με τον Σαντιό Μανέ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Ο 29χρονος ανέλαβε την εκτέλεση του τελευταίου πέναλτι και νίκησε τον εξαιρετικό Γκαμπάσκι στέλνοντας τους συμπατριώτες του στα ουράνια.

Καλύτερη η Σενεγάλη – Μοιραίος ο Μανέ

Η Σενεγάλη ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος και από την αρχή του αγώνα επέβαλλε τον ρυθμό της. Μάλιστα κέρδισε και πέναλτι στο 7ό λεπτό, με τον Σαντιό Μανέ να αναλαμβάνει την εκτέλεση με τον Γκαμπάσκι όμως με μία τρομερή απόκρουση να λέει όχι στον άσο της Λίβερπουλ.

Η Σενεγάλη όμως δεν έμεινε εκεί και συνέχισε να πιέζει, με τους Μανέ και Σαρ από τα άκρα της επίθεσης να προκαλούν ρήγματα στην άμυνα της Αιγύπτου.

Η ομάδα του Σαλάχ όμως κράτησε, παρά τις ευκαιρίες που σπατάλησαν οι παίκτες της Σενεγάλης με το 0-0 να μένει στο ημίχρονο.

Ίδιο σκηνικό στο δεύτερο μέρος

Η Σενεγάλη συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, με πίεση ψηλά και ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Γκαμπάσκι. Η Αίγυπτος όμως από το 65′ και μετά ανέβασε την απόδοσή της και προσπάθησε να ξεμυτίσει. Έτσι η ομάδα του Σαλάχ είχε κάποιες καλές στιγμές από στημένες φάσεις.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να βρει το γκολ της νίκης, με την Σενεγάλη να φτάνει πιο κοντά, χωρίς όμως να τα καταφέρει, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Eκεί, αμφότερες οι δύο ομάδες έδειξαν πως δεν είχαν πολλά αποθέματα, με την Αίγυπτο να χάνει καλή στιγμή στο 114′ να ανοίξει το σκορ με τον Ζίζο.

Τελικά το παιχνίδι οδηγήθηκε στον ξαφνικό θάνατο των πέναλτι, με τους Αμπντελμονέμ και Σαρ να αποτυγχάνουν από την άσπρη βούλα για τις ομάδες τους. Ο Μεντί απέκρουσε την εκτέλεση του Λασίν, με τον Μανέ να ευστοχεί νικώντας τον Γκαμπάσκι χαρίζοντας στην Σενεγάλη το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Σενεγάλη: Μεντί, Σαρ, Κουλιμπαλί, Ντιαλό, Σις, Κουγιατέ(66′ Γκέιγ), Μεντί, Σαρ(66′ Nτιά), Γκουγιέ, Μανέ, Ντιεντιού(68′ Ντιένγκ)

Αίγυπτος: Γκαμπάσκι, Ασούρ, Αμπντελμονέμ, Χαμντί, Ελ Φοτού, Φατί, Ελ Σόλια(59′ Tρεζεγκέτ), Ελνένι, Μαρμούς(59′ Ζίζο), Σαλάχ, Μοχάμεντ(59′ Χαμντί)