Τζουάν Σάστρε: Είχε ξεκινήσει τις «φωτοβολίδες» από τη Μαγιόρκα

Τζουάν Σάστρε: Με τις «συστατικές επιστολές» από την Ισπανία έχει αρχίσει να «πυροβολεί» από μακρινή απόσταση και στη Super League Interwetten.

Κόντρα στον Παναθηναϊκό ο 24χρονος Ισπανός αμυντικός του ΠΑΟΚ πέτυχε το έκτο γκολ στην καριέρα του και το τέταρτο με σουτ εκτός περιοχής, χαρακτηριστικό που το είχε και με τη φανέλα της Μαγιόρκα.

Σε 4 εμφανίσεις με την ασπρόμαυρη φανέλα ο Τζουάν Σάστρε έχει σκοράρει ήδη 2 φορές δείχνοντας ότι έχει μπει για τα καλά στο κλίμα της ομάδας. Ήρθε στον ΠΑΟΚ αναζητώντας περισσότερο χρόνο συμμετοχής στη φετινή αγωνιστική περίοδο και αποδεικνύει ότι μπορεί να επιβεβαιώσει τα στοιχεία εκείνα που είχαν έρθει στην επιφάνεια από τα πρώτα χρόνια του στη Μαγιόρκα.

Η καθιέρωση και τα πρώτα δείγματα

Εν όψει της αγωνιστικής περιόδου 2017-2018 ο Τζουάν Σάστρε είχε προωθηθεί οριστικά στην πρώτη ομάδα της Μαγιόρκα από τον τότε προπονητή Βιθέντε Μορένο. Ήξεραν ότι μπορούσε να τους βοηθήσει με τη δυνατότητά του να συμμετέχει στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας, πέρα από τις δεδομένες ανασταλτικές ικανότητές του. Μέσα στις δυνατότητές του ήταν και το σουτ εκτός περιοχής. Με τον συγκεκριμένο τρόπο είχαν έρθει τα 2 από τα 3 εκείνης της σεζόν με Μπανταλόνα (1:10 με 1:28 στο πρώτο βίντεο που ακολουθεί) και Οντινιέντ (5:35  με 6:18 στο δεύτερο βίντεο που ακολουθεί), όταν η Μαγιόρκα ήταν στην Segunda B, την τρίτη κατά σειρά κατηγορία του ισπανικού ποδοσφαίρου.

Η συνεργασία με τον πρώην του Αιγινιακού

Ο Τζουάν Σάστρε είχε συμπέσει στη Μαγιόρκα τη σεζόν 2017-2018 με τον Χαβιέρ Μπονίγια (είχε περάσει από τη χώρα μας τη σεζόν 2014-2015), η βασική θέση του οποίου είναι αυτή του αμυντικού χαφ, ωστόσο στη Μαγιόρκα αγωνιζόταν ως αριστερό μπακ. Στις Βαλεαρίδες Νήσους θυμούνται πολύ καλά αυτό το δίδυμο των ακραίων μπακ για τη συνεισφορά του στο επιθετικό κομμάτι. Σε συνέντευξη που είχαν δώσει από κοινού τον Μάρτιο του 2018 με επίκεντρο την προσφορά αμφότερων και στο θέμα των γκολ, ο Χαβιέρ Μπονίγια είχε πλέξει το εγκώμιο του Τζουάν Σάστερ και με αφορμή την ικανότητά του να σουτάρει εκτός περιοχής και από μακρινή απόσταση (από το 1:40 έως το 1:46) : «Αυτή η κατηγορία σε λίγο θα είναι πολύ μικρή γι’ αυτόν. Θα είναι ένα ακραίο μπακ, το οποίο θα προκαλέσει πολλές συζητήσεις στην Ισπανία».

To γκολ με την Οβιέδο και η La Liga

Στις 3 Ιανουαρίου του 2021 ο Τζουάν Σάστρε είχε πετύχει το τελευταίο γκολ του επί ισπανικού εδάφους. Ήταν ένα φοβερό γκολ (το πρώτο στο βίντεο που ακολουθεί) και αυτό από μακρινή απόσταση. Ήταν η περίοδος (2020-2021), στο τέλος της οποίας η Μαγιόρκα επέστρεψε στη La Liga.

O Tζουάν Σάστρε έπαιξε για πρώτη φορά στη μεγάλη κατηγορία τη σεζόν 2019-2020. Από τα 16 σουτ που είχε πραγματοποιήσει, τα 11 ήταν εκτός περιοχής. Την τρέχουσα περίοδο πρόλαβε να σουτάρει μόλις 2 φορές στο ισπανικό πρωτάθλημα, αλλά και οι δύο ήταν εκτός των αντίπαλων περιοχών. Χωρίς γκολ στην Primera División, o Τζουάν Σάστρε με τον ΠΑΟΚ έχει πετύχει τα πρώτα τέρματά του σε μεγάλη κατηγορία εθνικών πρωταθλημάτων. Το δεύτερο εξ αυτών με τον τρόπο που γνωρίζει πάρα πολύ καλά.