Αναγέννηση Καρδίτσας-Παναθηναϊκός 0-1: Ο Παλάσιος δεν καταλαβαίνει από... αγγαρείες!

Ο Παλάσιος σκόραρε, ο Παναθηναϊκός νίκησε και στην Καρδίτσα την Αναγέννηση (1-0) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου, εκεί που περιμένει η Λαμία.

Στην… αγγαρεία της Καρδίτσας, ο Παναθηναϊκός των πολλών αλλαγών πέτυχε δεύτερη νίκη (1-0 με τον Παλάσιος) και προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Το παιχνίδι είχε το στοιχείο της… αγγαρείας εξ αρχής. Λογικό αφού το 4-0 του πρώτου αγώνα δεν έδινε στην Αναγέννηση Καρδίτσας τις ελπίδες να πετύχει κάτι απέναντι στον Παναθηναϊκό που κατέβηκε με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σχέση με το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ και τα βλέμματα πάνω στον Γκατσίνοβιτς που ξεκίνησε βασικός.

Το νέο απόκτημα του Παναθηναϊκού έδειξε καλά από πλευράς φυσικής κατάστασης, αλλά δεν έδειξε στοιχεία δημιουργίας ζητώντας περισσότερο μπάλα από το να πάει στη δημιουργία από πίσω. Αυτά ως προς την πρώτη εντύπωση που άφησε ο παίκτης των «πράσινων».

Όσον αφορά στο ρυθμό του αγώνα, αυτό ήταν αρκετά καλός για τέτοιο παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο και να έχει δοκάρι σε σουτ του Βιτάλ στο 17ο λεπτό. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε δύο φορές, αμφότερες με νικητή τον Διούδη απέναντι στον Γκίνη (21ο και 27ο λεπτό).

Το 0-0 του πρώτου μέρους θα μπορούσε να χαρακτηριστεί δίκαιο, με το ενδιαφέρον πλέον να μετατοπίζεται στο δεύτερο. Σε αυτό το θέαμα ήταν κακό και οι φάσεις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Αυτό που είχε σημασία, όμως, ήταν η επιστροφή στη δράση του Δημήτρη Κουρμπέλη, ο οποίος μπήκε αλλαγή και επέστρεψε σε επίσημα παιχνίδια για πρώτη φορά μετά τον Δεκέμβριο του 2020!

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και καμία απειλή, σε σχέση με το πρώτο, όντας καλύτερος των γηπεδούχων φέρνοντας το παιχνίδι στα μέτρα του. Με σωστή διαχείριση οι “πράσινοι” άφηναν τον χρόνο να κυλάει, ελέγχοντας τον ρυθμό και ορίζοντας τις συνθήκες της αναμέτρησης.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα απέναντι στην αξιόμαχη Αναγέννηση όταν ο Παλάσιος στο 81ο λεπτό σκόραρε (μετά από γύρισμα του Αϊτόρ) και επιβεβαίωσε πως είναι ο πιο φορμαρισμένος ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού το 2022.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς δεν εντυπωσίασε, αλλά δεν χρειάστηκε να φορτσάρει, αφού το σκοπό της τον πέτυχε. Δεύτερη νίκη, θριαμβευτική πρόκριση στα ημιτελικά και τώρα… η Λαμία σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Αυτά που κρατάμε είναι η επιστροφή του Κουρμπέλη, το γκολ του Παλάσιος, ο οποίος συνεχίζει την ανοδική του πορεία, αλλά και την πολύ καλή παρουσία του Διούδη στο τέρμα.

Οι συνθέσεις:

Αναγέννηση Καρδίτσας: Γκέκας, Κουτρομάνος, Γκουγκούδης, Λαρέα (56′ Καρανίκας) Κοτσώνης, Μπάλλας, Πλέγας (75′ Θεολόγης), Βιδάλ (69′ Μπιανκόνι), Μπαντιμπανγκά (56′ Κουτσιανικούλης), Γκίνη (69′ Πολίτης), Μανιός

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης, Σάρλια, Πούγγουρας, Σάντσες (63′ Σιδεράς), Αγιούμπ (63′ Παλάσιος), Βιγιαφάνιες, Γκατσίνοβιτς (63′ Πέρεθ), Χατζηγιοβάνης (76′ Κουρμπέλης), Βιτάλ, Ιωαννίδης (76′ Αϊτόρ)