Μάντσεστερ Σίτι - Μπρέντφορντ 2-0: Η παρέλαση συνεχίζεται

Μάντσεστερ Σίτι: Εύκολη επικράτηση για την Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην Μπρέντφορντ

Μια ακόμη νίκη, την 9η εντός έδρας και 19 σε 24 αγώνες πανηγύρισε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία κέρδισε με 2-0 την Μπρέντφορντ, με γκολ των Μάρεζ και Ντε Μπρόινε.

Οι «πολίτες» ξεκίνησαν την αναμέτρηση κάνοντας αυτό που ξέρουν καλύτερα απ’ όλους, παίρνοντας τη μπάλα στην κατοχή τους και φτιάχνοντας παιχνίδι μέσα από το passing game της.

Οι φιλοξενούμενοι παρ’ όλα αυτά φάνηκε πως ήξεραν τι να περιμένουν και έδειξαν από νωρίς τη διάθεσή τους να κλείσουν τους χώρους, να δώσουν τη μπάλα και να προσπαθήσουν να χτυπήσουν στην κόντρα.

Το πρώτο το έκαναν αρκετά καλά, στο δεύτερο όμως τα πράγματα δεν πήγαν όπως θα ήθελαν και οι επισκέψεις στον Έντερσον ήταν ελάχιστες.

Η Σίτι προσπαθούσε να βρει το γκολ, όμως δυσκολευόταν αρκετά να βρει τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να λύσουν τον γόρδιο δεσμό. Η λύση ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Στέρλινγκ να κερδίζει πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Ριγιάντ Μάρεζ, με τον Αλγερινό να κάνει το 1-0, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα δεν άλλαξαν, οι γηπεδούχοι ήταν ακόμα καλύτεροι και ακόμα πιο πιεστικοί, κρατώντας στα ίδια πλαίσια την κατοχή της μπάλας, ενώ αύξησαν κατακόρυφα τις επιθετικές τους προσπάθειες.

Τα λεπτά πέρναγαν και το δεύτερο γκολ όμως δεν έλεγε να έρθει, τη λύση έδωσε ο Ράγια, ο τερματοφύλακας της Μπρέντφορντ, έκανε ένα απίστευτο λάθος, δίνοντας τη μπάλα στον Στέρλινγκ, με τον Ραχίμ να αστοχεί εξ’ επαφής, αλλά με τη μπάλα να στρώνεται στον Κέβιν Ντε Μπρόινε, ο οποίος έγραψε το 2-0 στο 69ο λεπτό.

Μετά το γκολ του Βέλγου μεσοεπιθετικού, τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς τόσο με τον τρόπο της η Σίτι, όσο και με τις ελάχιστες επιθετικές ενέργειες της Μπρέντφορντ, το σκορ έδειχνε πως δεν μπορούσε να αλλάξει, όπως και έγινε, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τους «πολίτες» με ένα ακόμη τρίποντο στο σακούλι τους.

Μάντσεστερ Σίτι (4-3-3): Έντερσον, Στόουνς, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Σίλβα, Μάρεζ (67’ Γκρίλις), Στέρλινγκ, Φόντεν (71’ Γκουντογάν)

Μπρέντφορντ (3-5-2): Ράγια, Άγιερ, Γιάνσον, Πίνοκ, Ράσμουνσεν, Ονιέκα, Νόργκααρντ, Γιένσεν, Χένρι, Κάνιος, Γκόντος.