Premier League: Ισόπαλες Νόριτς - Κρίσταλ Πάλας και Άστον Βίλα - Λιντς

Premier League: Στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Premier League, Νόριτς – Κρίσταλ Πάλας και Άστον Βίλα – Λιντς ήρθαν ισοπαλία σε δύο συναρπαστικά παιχνίδια.

Νόριτς – Κρίσταλ Πάλας 1-1

Από νωρίς η Νόριτς μπήκε πολύ δυναμικά στον αγώνα και με τον Πούκι μόλις στα 40 δευτερόλεπτα άνοιξε το σκορ.

Το 1-0 του Πούκι:

Η Κρίσταλ Πάλας όμως δεν τα παράτησε και ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα ήταν η ίδια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία στον αγωνιστικό χώρο. Τελικά ο Ζαχά κατάφερε να ισοφαρίσει για την Πάλας στο 60ο λεπτό.

Λίγα λεπτά αργότερα η Πάλας κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Ιβοριανός στράικερ δεν βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση.

Δείτε το χαμένο πέναλτι:

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδα μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Η Νόριτς έμεινε στην 18η θέση, με 17 βαθμούς, ενώ η Κρίσταλ Πάλας παρέμεινε στην 13η θέση με 25.

Άστον Βίλα – Λιντς 3-3

Στο Villa Park Άστον Βίλα και Λιντς έδωσαν μία… παράσταση! Στο 9ο λεπτό ο Ντάνιελ Τζέιμς… πάγωσε τους γηπεδούχους ανοίγοντας το σκορ, αλλά ο Φελίπε Κουτίνιο αποφάσισε σήμερα να γράψει μία «ραψωδία». Στο 30′ ισοφάρισε για την Βίλα, στο 38 έδωσε την ασίστ στον Ράμσεϊ για το 2-1 και στο 43 έβγαλε την δεύτερη ασίστ του στον Άγγλο επιθετικό για το 3-1.

Το 1-1 της Βίλα:

Η ανατροπή με τις ασίστ του Κουτίνιο:

Βέβαια, η Λιντς δεν είχε πει την τελευταία της «κουβέντα» στο πρώτο 45λεπτο, καθώς ο Ντάνιελ Τζέιμς σημείωσε το δεύτερο γκολ του στον αγώνα και το ημίχρονο έκλεισε στο 3-2.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Γιορέντε στο 63ο λεπτό. Η Άστον Βίλα στο 87ο λεπτό έμεινε με 10 παίκτες, αλλά η Λιντς δεν μπόρεσε να βρει και τέταρτο γκολ και έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία.

Η Άστον Βίλα ανέβηκε στην 11η θέση με 27 βαθμούς, ενώ η Λιντς έμεινε στην 15η θέση με 23 βαθμούς.