Μίλαν - Λάτσιο 4-0: Πρόκριση δια… περιπάτου για τους «ροσονέρι»

Μίλαν: Εκπληκτική Μίλαν σκόρπισε με 4-0 τη Λάτσιο

Μια εκπληκτική Μίλαν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ιταλίας, σκορπίζοντας την Λάτσιο με 4-0, με τους Λεάο και Ζιρού να είναι σε μεγάλα κέφια.

Με φόρα από την νίκη, με ανατροπή, κόντρα στην Ίντερ για το πρωτάθλημα, μπήκαν στην αναμέτρηση οι «ροσονέρι» οι οποίοι κατάφερα να ανοίξουν το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Λεάο, μετά από ασίστ του Ρομανιόλι. Ο Πορτογάλος επιθετικός όμως δεν έμεινε μόνο στο γκολ, καθώς από εκτελεστής έγινε δημιουργός, φτιάχνοντας το 2-0 του Ζιρού.

Ο Γάλλος επιθετικός μετά το ευχαριστώ στον Λεάο το είπε και στον Τεό Ερνάντεζ, ο οποίος του έδωσε την ασίστ για το 3-0, στο 45+1’ κλείνοντας ιδανικά το ημίχρονο.

Δύσκολα θα άλλαζαν τα πράγματα για τους Λατσιάλοι στο δεύτερο μέρος, κάτι που έγινε ακόμα πιο δύσκολο απ’ τη στιγμή που είτε οι ίδιο έδειχναν διάθεση να κυνηγήσουν τις όποιες πιθανότητες είχαν, αλλά και από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον καλό τους ρυθμό.

Καταφέρνοντας μάλιστα να σκοράρουν ένα ακόμη τέρμα, με τον Κεσί στο 79’ βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα, σε μια εύκολη, όπως αποδείχθηκε πρόκριση. Στην επόμενη φάση η Μίλαν θα αντιμετωπίσει την Ίντερ.

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Καλούλου, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Τονάλι (46′ Μπενασέρ), Κεσιέ, Μεσίας (61′ Σαλεμάκερς), Ντίαθ, Λεάο, Ζιρού (61′ Ρέμπιτς)

Λάτσιο: Ρέινα, Χισάι (62′ Λάτσαρι), Φελίπε, Πάτρικ, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κατάλντι (51′ Λέιβα), Μπάσιτς (51′ Αλμπέρτο), Άντερσον (50′ Πέδρο), Ιμόμπιλε, Τζακάνι