Αθλέτικ Μπιλμπάο - Βαλένθια 1-1: Η ρεβάνς θα θυμίζει... τελικό!

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Βαλένθια στα ημιτελικά του Copa del Rey

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Βαλένθια στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, με την πρόκριση να «κρίνεται» στη ρεβανς στο «Νόου Μεστάγια» (2/3, 22:00).

H πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε για την Αθλέτικ Μπιλμπάο μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Γκαρθία πήρε μία πάσα ακριβείας μέσα στην περιοχή, με το σουτ του να καταλήγει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι. Η «απάντηση» ήρθε από τη Βαλένθια πέντε λεπτά αργότερα, με τον Ντούρο να βρίσκεται στην μικρή περιοχή, να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Γκαρθία ο «λυτρωτής»

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν ξανά άτυχοι στο 24′ με τον Γουίλιαμς να παίρνει την μπάλα και μετά από ωραίο κοντρόλ να πραγματοποιεί ένα «άτσαλο» σουτ με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι ξανά. Στο 30′ ο Μπερτσίτσε, μετά από τρομερό σπιντ δοκιμάσε ένα μακρινό μεν, δυνατό δε σούτ, το οποίο κατέληξε λίγο πάνω από το αντίπαλο τέρμα.

Η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς, μαζί και την Μπιλμπάο, η οποία στο 37΄άνοιξε το σκορ, με τον Γκαρθία να εκμεταλλεύεται ένα φάουλ μέσα στην περιοχή και να στέλνει την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας με κεφαλιά.

Ντούρ…ασελ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το τέμπο να βρίσκεται πιο «χαμηλά», με την Βαλένθια να έχει την κατοχή της μπάλας και να «καραδοκεί» να ανοίξει η αντίπαλη άμυνα ώστε να την χτυπήσει στην αντεπίθεση. Ο επιμένων όμως νικά και στην περιπτωση του Ντούρο, σκοράρει! Ο άσος των φιλοξενούμενων με ωραίο σουτ στο 66′ έκανε το 1-1 βάζοντας ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ο ρυθμός στο παιχνίδι μειώθηκε αισθητά, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί τις στημένες φάσεις. Στο 88′, ο Μαρτίνεθ έκανε ένα έξυπνο σουτ από την άκρη της περιοχής ωστόσο η προσπάθειά του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 90′ ο Ντούρο έπεσε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του αντίπαλου αμυντικού, με τον πάγκο α ζητά πέναλτι ωστόσο ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Μάλιστα, οι έντονες διαμαρτυρίες του Ντούρο… νευρίασαν τον διαιτητή, ο οποίος του έδειξε κίτρινη κάρτα.

Τα έξι λεπτά των καθυστερήσεων ήταν περισσότερα διαδικαστικά, με τις ομάδες να παραμένουν στο 1-1 και τη ρεβάνς να αποκτά χαρακτήρα «τελικού»!

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Αγκιρεθαμπάλα, Λέκουε, Άλβαρεθ, Μαρτίνεθ, Μπερτσίτσε, Μπερενγκέρ, Γκαρθία, Βέσγκα, Μουνιαϊν, Ι.Γκαρθία, Γουίλιαμς

Bαλένθια: Μαμαρντασβίλι, Κορέια, Ντιακαμπί, Γκάγια, Αλντερέτε, Φουλκέ, Γκέντες, Σολέρ, Χιλ, Μορίμπα, Ντούρο