Λειψία - Κολωνία 3-1: Οι «ταύροι» είδαν το... κόκκινο πανί

Η Λειψία επικράτησε 3-1 της Κολωνίας για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος

H Λειψία επικράτησε της Κολωνίας 3-1 για την 22η αγωνιστική της Bundesliga και πλησιάζει… επικίνδυνα την πεντάδα.

Από την αρχή του ματς οι γηεδούχοι είχαν μπει πιο δυναμικά και κυνηγούσαν ένα γρήγορο γκολ. Την αρχή έκανε ο Κρίστοφερ Ενκουκού, ο οποίος με τρομερή εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να μπουν στην αντίπαλη περιοχή. Η άμυνα της Λειψία λειουργούσε σαν «τείχος» με την Κολωνία να μην μπορεί να βγει στην αντεπίθεση.

Το δεύτερο ημίχρονο, επεφύλασσε ακόμη περισσότερα γκολ. Ο Ντάνι Όλμο, με μία έξπυνη μπαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Σβάμπε να μην μπορεί να αντιδράσει.

Μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έδωσε την ασίστ για το 3-0. Ο Όλμο έκανε μία πάσα ακριβείας στον Ανχελίνιο, ο οποίος δεν μπορούσε παρά να σκοράρει.

Η Κολωνία είχε ευκαιρία να ξαναμπει στο ματς στο 70′, με τον Άντερσον να παίρνει μια έξοχη πάσα και σπαταλά μια μεγάλη στιγμή καθώς το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Οι φιολοξενούμενοι προσπάθησαν αρκετά και το γκολ ήρθε στο 90+2′, με τον Λεμπερλέ να εκμτεαλλέυεται την εκτέλεση κόρνερ και να στέλνει την μπάλα στην δεξία πλευρά της εστίας, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Κλόστερμαν, Όρμπαν, Γκβάρντιολ, Χένρικς, Λάιμερ, Αινταρά, Ανχελίνιο, Όλμο, Σίλβα, Νκουνκου

KOΛΩΝΙΑ: Σβάμπε, Σμιτς, Κίλιαν, Χούμπερτς, Χέκτορ, Σκιρί, Οζκαν, Κάιντς, Ντούντα, Τίλμαν, Άντερσον