Πόρτο - Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2-2: Την διατήρησε στο +6 ο Ταρέμι

Πόρτο – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2-2: Πόρτο και Σπόρτινκ Λισαβόνας αναδείχθηκαν ισόπαλες (2-2) στο ντέρμπι του πορτογαλικού πρωταθλήματος, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

«Πάγωσε» το Ντραγκάο η Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας μπήκε… φουριόζα στο Ντραγκάο και έπιασε την Πόρτο στον «ύπνο» όταν ο Παουλίνιο άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό.

Τα «λιοντάρια» δεν σταμάτησαν εκεί όμως και με τον Σάντος στο 34′ έκαναν το 0-2. Ωστόσο, η Πόρτο φαίνεται ότι πήρε τα πάνω της μετά από το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων και μετά από συνεργασία των ΤαρέμιΒιέιρα,  με τον δεύτερο να μειώνει σε 1-2 και να δίνει νέα πνοή στην αναμέτρηση.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 1-2, αλλά με την έναρξη του δεύτερου 45λέπτου τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για την Σπόρτινγκ.

Ταρέμι – Βιέιρα στυλοβάτες της επιστροφής

Στο 49ο λεπτό ο Κοάτες δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε με κόκκινη από την αναμέτρηση, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Η Πόρτο εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και πίεσε έντονα τους φιλοξενούμενους. Τελικά η πίεση των παικτών του Σέρτζιο Κονσεϊσάο είχε αποτέλεσμα, όταν στο 88ο λεπτό ο Βιέιρα έδωσε αυτήν την φορά την ασίστ στον Ταρέμι, με τον επιθετικό των «δράκων» να ισοφαρίζει σε 2-2.

Οι καθυστερήσεις του αγώνα ήταν 6 λεπτά, αλλά ο διαιτητής κράτησε τον αγώνα… ζωντανό μέχρι το 105 (!), καθώς το τέλος αποδείχθηκε επισοδειακό.

Στον αγωνιστικό χώρο του Ντραγκάο έγινε σύρραξη μεταξύ παικτών και ανθρώπων των δύο ομάδων, με τον διαιτητή του αγώνα να μοιράζει από δύο κόκκινες κάρτες σε κάθε ομάδα.

Έτσι, η Πόρτο έφτασε στους 60 και διατήρησε την διαφορά της στους 6 από την δεύτερη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία έχει 54 και ελπίζει πλέον σε ένα σερί κακών αποτελεσμάτων της Πόρτο για να μπορέσει να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.