Παναθηναϊκός Κ19: Έμεινε στο μηδέν κόντρα στην Λαμία κι έπεσε από την κορυφή

Παναθηναϊκός Κ19: Έμεινε στο μηδέν κόντρα στην Λαμία κι έπεσε από την πρώτη θέση της βαθμολογίας

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 0-0 μέσα στην έδρα του απέναντι στην Λαμία σε αγώνα για την 23η αγωνιστική της Super League Κ19, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να απωλέσουν την πρώτη μετά και τη νίκη του Αστέρα Τρίπολης με 2-0 επί του Ιωνικού.

Η ομάδα της Φθιώτιδας ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη στο παιχνίδι με το σουτ του Γιαννακάκου, που απόκρουσε ο Λίλο. Οι «πράσινοι» δημιούργησαν την πρώτη δική τους φάση έξι λεπτά αργότερα με εκτέλεση φάουλ του Πορφυρόπουλου, που δεν μπλόκαρε ο Τρόπουλος. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, το «τριφύλλι» είχε μία ακόμη καλή στιγμή στο 32′, αλλά η κεφαλιά του Νταμπίζα πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός συνέχισε την προσπάθειά του, όμως δεν ήταν αρκετά δημιουργικός με αποτέλεσμα να έχει λίγες καλές στιγμές. Ο Νταμπίζας απείλησε μ’ ένα σουτ στο 50ο λεπτό ενώ στο 61′ ο Λιατίφης έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά το τελείωμά του κατέληξε λίγο έξω μετά από ωραία συνεργασία των Βολάκη και Προδρομίτη.

Η τελευταία ευκαιρία των «πρασίνων» ήρθε στο 85ο λεπτό, όταν ο Νταμπίζας πήρε την μπάλ από ωραία μπαλιά του Προδρομίτη σε καλή θέση, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο. Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε με το «τριφύλλι» να αναγκάζεται να παραχωρήσει την πρώτη θέση στους Αρκάδες.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Ζαφείρης (65′ Καρνέζης), Καμαρός, Κολόμπο, Προδρομίτης, Πορφυρόπουλος (71′ Κωστόπουλος), Ψύλλας (71′ Τόρρα), Λιατίφης, Νταμπίζας, Καλοσκάμης, Βολάκης.

Λαμία: Τρόπουλος, Πέτρου, Κώστας, Τρούμπουλος, Δερματάς, Δαβής, Μαργαρίτης, Αναγνωστόπουλος, Κοντονίκος, Κυριζάκης, Γιαννακάκος.