Μπέρνλι - Λίβερπουλ 0-1: Άλισον και Φαμπίνιο την... ξελάσπωσαν

Μπένλι – Λίβερπουλ 0-1: Η Λίβερπουλ έφυγε με το «διπλό» από το Turf Moor, επικρατώντας της Μπέρνλι με 1-0, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Premier League, με τον Φαμπίνιο να σημειώνει το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Ο Φαμπίνιο έβαλε την Λίβερπουλ μπροστά

Μπορεί η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να μην εντυπωσίασε με την απόδοσή της, αλλά τελικά πήρε αυτό που ήθελε στην έδρα της Μπέρνλι. Στο πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ έδειξε ότι μπορεί να έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έμειναν με… σταυρωμένα τα χέρια.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Μπέρνλι ήρθε στο 28ο λεπτό, όταν ο Βέγκχορστ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον εξαιρετικό για ακόμα έναν αγώνα Άλισον. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, με τον Μανέ να χάνει μία μοναδική ευκαιρία για να κάνει το 0-1, με τον Πόουπ να είναι σε ετοιμότητα και να του λέει… όχι.

Ωστόσο, στο 40ο λεπτό ο Πόουπ δεν μπόρεσε να κρατήσει και πάλι το 0 για την ομάδα του και παρά την αρχική του απόκρουση, είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του, μετά από προσπάθεια του Φαμπίνιο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 0-1.

Πέρασε και δεν… ακούμπησε

Το δεύτερο 45λεπτο του αγώνα δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν μεγάλες ευκαιρίες. Η Λίβερπουλ διατήρησε με σχετική άνεση το προβάδισμά της, με την Μπέρνλι να μην μπορεί να δημιουργήσει την φάση που θα έφερνε την ισοφάριση.

Στο 69ο λεπτό ο Ρομπέρτο Φιρμίνο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω από το δοκάρι της εστίας του Πόουπ.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Λίβερπουλ πήρε μία σημαντική νίκη για την προσπάθεια που κάνει να φτάσει την πρωτοπόρο της Premier League, Μάντσεστερ Σίτι.

Οι ενδεκάδες:

Μπέρνλι (Ντάις): Πόουπ, Πίτερς, Μι, Ταρκόφσκι, Ρόμπερτς, Λένον, Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, Κορνέ, Βέγκχορστ (75′ Μπαρνς), Ροντρίγκεζ (62′ ΜακΝίλ)

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κεϊτά (92′ Μίλνερ), Φαμπίνιο, Χέντερσον (59′ Τιάγκο), Μανέ (67′ Ντιόγκο Ζότα), Σαλάχ, Φιρμίνο