Ξάνθη - Πιερικός 3-0: Ξαναβρήκε τον καλό της «εαυτό» η Ξάνθη

H Ξάνθη επικράτησε 3-0 του Πιερικού για την 18η αγωνιστική της Super League2

H Ξάνθη ήταν καταιγιστική κόντρα στον Πιερικό, καθώς επικράτησε 3-0 στα πλαίσια της 18η αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 και πλέον είναι στο -7 από την πρωτοπόρο Βέροια.

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν αναγνωριστικά, με τους γηπεδούχους να έχουν μπει πιο δυναμικά. Το σκορ άνοιξε ο Εμπουσί, για χάρη όμως των… αντιπάλων αφού με ένα, ομολογουμένως, εντυπωσιακό αυτογκόλ έδωσε στη Ξάνθη το προβάδισμα. Ο φορ των φιλοξενούμενων θέλησε με κεφαλιά να διώξει την μπάλα σε κόρνερν, ωστόσο τα πράγματα δεν πήγαν όπως… τα υπολόγισε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βάλουν ένα γκολ ώστε να «παραμείνουν» στο ματς, ωστόσο δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν καμία από τις προσπάθειές τους.

Η Ξάνθη, απείλησε αρκετές φορές, με τον Τσέλιο εν τέλει να βρίσκει τα δίχτυα στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης με ένα δυνατό σουτ. Βέβαια, τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν αρκετά ωστέ οι γηπεδούχοι να διευρύνουν το σκορ, με τον Δεληγιαννίδη στο 90+2′, να γράφει το τελικό 3-0 της αναμέτρησης.

Η Ξάνθη παραμένει στην 3η θέση με 32 βαθμούς, ενώ ο Πιερικός βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Ξάνθη (Βούλιτς): Ίτσο, Μιχαήλ, Δεληγιαννίδης, Μπάτζιος, Ουνγιαλίδης, Θυμιάνης, Τσέλιος, Γκάβριτς, Μονρόουζ (82′ Γκινσάρι), Βιθέντε, Διαμαντόπουλος (73′ Αλί Μπαμπά).

Πιερικός (Βαζάκας): Τζήμας, Χαρτσιάς (88′ Κριμιτζάς), Μαλιώτης, Γιαλαμίδης, Κουκόλης, Εμπουσί, Σούνταρ (71′ Φωκαΐδης), Τόσκας, Κανούλας (71′ Μπουόλι), Παπαδόπουλος (71′ Ζαφειράκης), Ντίνας (70′ Καρανάτσιος).