Ligue 1: Γκέλα για την Μονακό που έμεινε εκτός πεντάδας - Σημαντικές νίκες για Στρασμπούργκ και Σεντ Ετιέν

Ligue 1: Γκέλα για την Μονακό που έμεινε εκτός πεντάδας – Σημαντικές νίκες για Στρασμπούργκ, Σεντ Ετιέν και Μπρεστ

Η Μονακό δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το εύκολο παιχνίδι της απέναντι στην Λοριάν μένοντας στο 0-0 μέσα στην έδρα της σε αγώνα για την 24η αγωνιστική της Ligue 1. Στην τέταρτη θέση διατηρήθηκε η εκπληκτική φέτος Στρασμπούργκ με τη νέα νίκη της ενώ η Σεντ Ετιέν με τρίτη συνεχόμενη νίκη της κοντεύει να βγει από την «επικίνδυνη» ζώνη.

Οι Μονεγάσκοι έμειναν στην λευκή ισοπαλία (0-0) κόντρα στην 17η Λοριάν μέσα στο πριγκιπάτο με αποτέλεσμα να παραμείνουν στην έκτη θέση με 37 βαθμούς και να μην καταφέρουν να εκμεταλλευτούν την ήττα της Ρεν από την Παρί Σεν Ζερμέν για να την ξεπεράσουν και να μπουν στην προνομιούχο πεντάδα.

Η Στρασμπούργκ από την άλλη επικράτησε με 1-0 στην έδρα της Ανζέ με γκολ του Κέβιν Γκαμεϊρό στο 11ο λεπτό και παρέμεινε τέταρτη με 41 βαθμούς, ξεφεύγοντας από την πέμπτη Ρεν στους τέσσερις βαθμούς. Μάλιστα, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν έβαλε πλώρη και για την τριάδα φτάνοντας σε απόσταση μόλις ενός βαθμού από την Νις, που έχασε με 2-0 από την Λιόν.

Συνεχίζεται το ντεμαράζ της Σεντ Ετιέν

Η Σεντ Ετιέν πέτυχε ακόμη μία σημαντική στην προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού. Οι «Στεφανουά» νίκησαν με 2-1 την Κλερμόν στην έδρα της και ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας φτάνοντας στους 21 βαθμούς και την 18η θέση (σε ισοβαθμία με την 17η Λοριάν και την 16η Τρουά) που οδηγεί στα πλέι άουτ. Ο Χουντοντζί άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 39ο λεπτό και ο Καμαρά ισοφάρισε για την Σεντ Ετιέν στο 71′ με πέναλτι του Καμαρά. Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Κολοντζιέτζακ με τέρμα που σημείωσε στο 82ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Νίκες για Ναντ, Μπρεστ και Λανς

Η Ναντ κέρδισε την Ρεμς με 1-0 χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Σιμόν στο 17ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι αγωνιζόντουσαν με δέκα παίκτες από το 14ο λεπτό εξαιτίας της αποβολής του Αμπντελχαμίντ με απευθείας κόκκινη κάρτα ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν τον Φάμπιο με τραυματισμό στο 19ο λεπτό, με τον Κοκό να περνάει στην θέση του. Εκτός αποστολής έμεινε ο Τάσος Δώνης.

Σε εκπλητική βραδιά βρέθηκε η Μπρεστ που διέλυσε την Τρουά με 5-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σατριάνο στο 7ο λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματά τους με νέο γκολ του ίδιου παίκτη στο 27′. Οι φιλοξενούμενοι, παρ’ ότι έχασαν με τραυματισμό τον Μπιανκονέ στο 37′ (μπήκε στην θέση του ο Τσαβαλερίν), μείωσαν στο 45′ σε 2-1 με τέρμα που πέτυχε ο Ραμί. Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Ονοράτ που με δύο τέρματα που πέτυχε στο 49ο και στο 67ο λεπτό αντίστοιχα έκανε το σκορ 4-1 καθαρίζοντας τη… μπουγάδα για την ομάδα του. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Μουνιέ στο 82′.

Τέλος, η Λανς επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Μπορντό αφού επικράτησε με 3-2 των «Γιρονδίνων». Οι γηπεδούχοι έκαναν εξαιρετικό πρώτο μέρος πετυχαίνοντας τρία τέρματα με τους Καλιμουεντό (10′), Κακουτά με πέναλτι (22′) και Φοφανά (26′), με την Μπορντό απλά να καταφέρνει να μειώσει σε 3-1 στο 33′ με τον Έλις. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οι «Γιρονδίνοι» μείωσαν έτι περισσότερο με γκολ του Χουάνγκ Ούι-Τζο σε 3-2 στο 53′, αλλά όσο κι αν προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση με την Λανς να κατακτά τελικά τη νίκη.