Ολυμπιακός - ΑΕΚ 1-0: Ο ένας ξέρει πως να κερδίζει, η άλλη βρίσκει πάντα τρόπους... να χάνει!

Τι και αν ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πιάσει κάποια μεγάλη απόδοση στο γήπεδό του με την ΑΕΚ, τη νίκη που ήθελε την πήρε, επικρατώντας με 1-0!

Παρά το γεγονός πως η ΑΕΚ έκανε καλό παιχνίδι, ιδιαίτερα στο κομμάτι της τακτικής ήταν καλά στημένη στο γήπεδο, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τον τρόπο να την… ξεκλειδώσουν και να σημειώσουν το γκολ που έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση.

Έτσι η ομάδα του Πειραιά διατήρησε τη διαφορά των 9 βαθμών από το δεύτερο ΠΑΟΚ και προχωράει όπως ακριβώς θέλει, ενόψει του εκτός έδρας αγώνα με την Αταλάντα για τους «32» του Europa League!

Μοιρασμένο, με την ΑΕΚ να… αιφνιδιάζει

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε συγκεντρωμέη στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Θέλοντας έτσι να δείξει πως δεν είναι επηρεασμένη από τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα που είχε και τον αποκλεισμό της από το Κύπελλο στο ματς με τον ΠΑΟΚ.

Μία ΑΕΚ, λοιπόν, αρκετά προσηλωμένη στο κομμάτι της τακτικής χωρίς να ψάχνει το κάτι παραπάνω στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να μείνει σε αυτά που ζήτησε ο προπονητής της.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός αυτό που ήθελε ήταν από την αρχή να πάρει τα ηνία του αγώνα. Είχε την κατοχή της μπάλας και έψαχνε τα κενά στην άμυνα της ΑΕΚ. Μία άμυνα η οποία δεν έδειχνε και τόσο σταθερή, αλλά και η κυκλοφορία της μπάλας από τους «ερυθρόλευκους» δεν ήταν και η καλύτερη. Με αποτέλεσμα ναι μεν να δημιουργούν αλλά όχι για να ανησυχήσουν τόσο τον Τσιντώτα.

Ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Όταν στο 10′ ο Μπουχαλάκης έκανε την κάθετη μπαλιά για τον Μαντί Καμαρά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ, με τον Χατζισαφί να προλαβαίνει να βάζει το πόδι του και την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων!

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Μασούρα στο 25′, αλλά ο Έλληνας εξτρέμ ήταν οφσάιντ στη σέντρα του Μαντί Καμαρά και η σημαία του βοηθού ακύρωσε το γκολ αυτό.

Μετά από το πρώτο 25λεπτο, η ΑΕΚ άρχισε να ανεβαίνει και ο Ολυμπιακός να χάνει το κέντρο. Έτσι οι φιλοξενούμενοι άρχισαν δειλά-δειλά να βγαίνουν μπροστά, ενώ ο Πέδρο Μαρτίνς στο μισάωρο περίπου έβαλε τον Μαντί Καμαρά δεξί εξτρέμ και έφερε τον Αγκιμπού στον άξονα.

Στο 31′ ο Τικίνιο σε αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων», έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 37′, ο Άμραμπατ δοκίμασε το πόδι του από μακριά και ο Βατσλίκ έδιωξε σε κόρνερ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο δεν είχε να προσφέρει πολλά από άποψη ποιότητας, αλλά τακτικάκαι οι δύο ομάδες έδειχναν καλά στημένες, όμως η ΑΕΚ ήταν εκείνη η οποία κέρδισε τις εντυπώσεις αφού πολλοί την περίμεναν «φοβισμένη», λόγω ψυχολογίας.

Η ΑΕΚ το πάνω χέρι

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε και τόσο το σκηνικό από τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ ήταν αυτή η οποία έδειχνε να έχει τον έλεγχο και να βγαίνει μπροστά στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και αυτό ήταν πρόβλημα για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς.

Στο 52′ όμως οι γηπεδούχοι απείλησαν, όταν ο Λαλά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά και ο Τσιντώτας μπλόκαρε σταθερά.

Από εκεί και πέρα όμως η ΑΕΚ ήταν συνεχώς μπροστά. Στο 57′ μετά από διώξιμο του Μανωλά, η μπάλα στρώθηκε στον Ανσαριφάρντ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά δεν ήταν τόσο καλό και ο Βατσλίκ μπλόκαρε. Λίγα λεπτά μετά, στο 65′, από το… πουθενά πήγε να σκοράρει η ΑΕΚ. Σε μία στιγμή η οποία φαινόταν εύκολη για την άμυνα της ΑΕΚ, ο Μανωλάς έβαλε το πόδι του ενώ ο Βατσλίκ ήταν εκτός εστίας και ο Τσέχος έτρεξε και κάλυψε την εστία του με την μπάλα να πηγαίνει προς τα δίχτυα, αλλά κατέληξε σε κόρνερ!

Μπήκε ο Βαλμπουενά και έγινε υπόθεση… γαλλική!

Ο Πέδρο Μαρτίνς βλέποντας πως ο Ολυμπιακός δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, έβαλε στο ματς τον Βαλμπουενά να κρατήσει μπάλα. Ο Γάλλος ανέλαβε τα στημένα και παρά το γεγονός πως οι «ερυθρόλευκοι» δε βγήκαν αρκετά μπροστά, όποτε κέρδιζαν στημένη μπάλα ήταν επικίνδυνοι.

Έτσι στο 84′, ο Βαλμπουενά «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον Εμβιλά, ο οποίος έκανε το πλασέ στην κίνηση, ο Τσιντώτας έδιωξε και στην επαναφορά ξανά ο Εμβιλά με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0!

Η ΑΕΚ έχασε το μυαλό της στη συνέχεια και στο 90+2′ ο Ονιεκούρου βγήκε μόνος μπροστά, αλλά το πλασέ του έδιωξε σε κόρνερ ο Τσιντώτας.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, όπως και το +9 του Ολυμπιακού από τον ΠΑΟΚ και πλέον σκέφτεται μόνο Αταλάντα!

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Μ. Καμαρά (46′ Ονιεκούρου), Μπουχαλάκης (79′ Καρβάλιο), Εμβιλά, Α. Καμαρά (90′ Μπα), Μασούρας (67′ Βαλμπουενά), Τικίνιο (79′ Ελ Αραμπί).

ΑΕΚ (Αργ. Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (88′ Σάκχοφ), Σιμόες, Λιβάι, Τσούμπερ, Άμραμπατ, Ανσαριφάρντ (80′ Γέβτιτς).