Μαγιόρκα - Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-2: Ο Κούμπο την ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις

Μαγιόρκα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-2: Ο Κούμπο την ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις της La Liga, με γκολ νίκης στο 88′.

Ένα πολύ μεγάλο τρίποντο κατάφερε να πάρει η Μαγιόρκα, η οποία κέρδισε με 3-2 την Αθλέτικ Μπιλμπάο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τακεφούσα Κούμπα, με τον Ιάπωνα να βάζει γκολ της νίκης στο 88ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή της αναμέτρησης τις διαθέσεις τους, καθώς μπήκαν αρκετά καλά στον αγώνα, έλεγξαν το παιχνίδι και κατάφεραν να βρουν γκολ στο 22ο λεπτό, από την άσπρη βούλα, με τον Σεβίγια να είναι εύστοχος και να γράφει το 1-0, ενώ 8 λεπτά αργότερα ο Άνχελ έγραψε το 2-0, μετά από ασίστ του Μουρίγκι.

Στο δεύτερο μέρος κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να βρει απάντηση η Μπιλμπάο, με τον Ραούλ Γκαρθία να μειώνει στο 59ο λεπτό, και τον Μπερενγκιέρ να ισοφαρίζει 2 λεπτά αργότερα και το 61ο. Ακόμα κι έτσι όμως η Μαγιόρκα έδειχνε να είναι καλύτερη και πιο απειλητικοί.

Και δικαιώθηκε καθώς στο 88ο λεπτό ο Τακεφούσα Κούμπα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 3-2 και δίνοντας ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του. Με το γκολ αργότερα να δίνεται ως αυτογκόλ του Σιμόν.

Με τη νίκη αυτή η Μαγιόρκα ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις και ανέβηκε στην 15η, ενώ η Μπιλμπάο έχασε ευκαιρία να πλησιάσει την Σοσιεδάδ στην 6η θέση.