ΑΡΗΣ: Τα λάθη έφεραν την ήττα (3-1) από τη Χάιντουκ

Στο δεύτερο φιλικό της σεζόν, ο Άρης ηττήθηκε από τους Κροάτες, δείχνοντας αδυναμία στην αμυντική του γραμμή, αλλά και κάτω από τα δοκάρια.

Ο Άκης Μάντζιος περιμένει ενίσχυση στο κέντρο της άμυνας, όχι μόνο με έναν, αλλά με δύο στόπερ και η ήττα από τη Χάιντουκ με 3-1 στο δεύτερο φιλικό που έγινε επί σλοβενικού εδάφους, έδειξε γιατί αποτελεί προτεραιότητα η απόκτηση κεντρικού αμυντικού, τη στιγμή που τα τουρκικά μίντια στέλνουν στον Άρη τον Ουρουγουανό Μαουρίσιο Λέμος. Ο Άρης δεν ήταν καλός, είχε μόνο μερικά καλά διαστήματα που δεν ήταν αρκετά και έχασε αναμενόμενα από την πιο έτοιμη Χάιντουκ, που αρχίζει στις 17 Ιουλίου στο κροατικό πρωτάθλημα.

Γκολ με Χατζηπιρπιρίδη

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με δύο μικρούς στην ενδεκάδα, τους Ασλανίδη και Χατζηπιρπιρίδη και με διάθεση να αιφνιδιάσει, αλλά πολύ γρήγορα τα σκηνικό άλλαξε και το πρώτο τέταρτο ήταν εφιαλτικό. Οι Κροάτες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7′ με λόμπα του Μάρκο Λιβάγια από κακή απομάκρυνση του Μάριου Σιαμπάνη που χρεώνεται το γκολ, ενώ στο 16′ είχαν δοκάρι με τον Σίμιτς

Ο Άρης ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 23′ κατάφερε να ισοφαρίσει. Μπερτόγλιο και Μαντσίνι, άλλαξαν όμορφα την μπάλα, ο Ματέο Γκαρσία σέρβιρε στον Χατζηπιρπιρίδη και ο νεαρός με διαγώνιο πλασέ έκανε το 1-1. Ο Άρης ανέβηκε ψηλά κα έχασε μία ακόμα καλή ευκαιρία με τον Γκάνεα, αλλά και Κροάτες στο 34′ θα μπορούσαν να είχαν κάνει το 2-1 με τον Σαχίτι.

Μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο, αλλά…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ήταν σαφώς ανώτερος με την είσοδο των Γκάμα και Σάσα. Ο Πορτογάλος έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 60′ για να δώσει προβάδισμα στον Άρη, ενώ δύο λεπτά αργότερα αστόχησε και ο Μαντσίνι. Κι ενώ ο Άρης έψαχνε το γκολ, η Χάιντουκ χτύπησε δύο φορές κόντρα στη ροή εκμεταλλευόμενη την αμυντική αδράνεια του Άρη. Στο 73′ ο Ζάιρο με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Σιαμπάνη, ενώ στο 78′ ο Λιούμπισιτς σε θέση φορ έκανε εύκολα το 3-1 για τους Κροάτες.

Ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς τους Κουέστα και Σούντγκρεν, που είχαν ενοχλήσεις και προφυλάχθηκαν.

ΑΡΗΣ

Α’ Ημίχρονο: Σιαμπάνης, Σάκιτς, Γκάνεα, Ασλανίδης, Δεληζήσης, Ματίγια, Γκαρσία, Χατζηπιρπιρίδης, Μπερτόγλιο, Μπρούνο, Μαντσίνι. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Σάσα, Μπεναλουάν, Γκάμα, Μάνος, Χάιροβιτς, Τσαγκαλίδης, Κριμιτζάς.