Conference League: Γκολ ο Πέλκας, ήττα με 2-3 για την Φενέρμπαχτσε

Conference League: Γκολ ο Πέλκας, συντριβή με 2-3 για την Φενέρμπαχτσε, που ηττήθηκε στον γήπεδό της από την Σλάβια Πράγας. Αϊντχόβεν και Ραπίντ Βιέννης πήραν οριακές νίκες απέναντι σε Μακάμπι Τελ Αβίβ και Φίτεσε αντίστοιχα.

Στον απόηχο της ήττας του ΠΑΟΚ στη Δανία, διεξήχθησαν τα άλλα τρία παιχνίδια της πρώτης δόσης για τα playoffs του Europa Conference League.

Ο Πέλκας μπορεί να σκόραρε για την Φενέρμπαχτσε, όμως η Σλάβια πράγας επικράτησε με 2-3 στην Κωνσταντινούπολη, ενώ Αϊντχόβεν και Ραπίντ Βιέννης πήραν οριακές νίκες απέναντι σε Μακάμπι Τελ Αβίβ και Φίτεσε αντίστοιχα.

Ραπίντ Βιέννης – Φίτεσε 2-1

Μόλις 16 λεπτά στο παιχνίδι χρειάστηκε η Ραπίντ Βιέννης για να δημιουργήσει σκορ που της δίνει αέρα… πρόκρισης στη ρεβάνς. Πρώτα ο Ντρούιφ χωρίς να συμπληρωθεί ένα λεπτό, βρέθηκε προ κενής εστίας για να διαμορφώσει το 1-0 με κεφαλιά και έπειτα ο Γκρουλ στο 16′, νίκησαν τον Χούβεν.

Η δεύτερη κίτρινη του Στόικοβιτς στο 65′ για τους Αυστριακούς άλλαξε τα δεδομένα, με την Φίτεσε να παίρνει μέτρα και να σκοράρει στο 74′, όταν ο Οπέντα πραγματοποίησε ένα φανταστικό σόλο και εκτέλεσε τον Γκάρτλερ.

Αϊντχόβεν – Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-0

Η Αϊντχόβεν ήταν η ομάδα που προσπάθησε να επιβληθεί στο γήπεδο από τα πρώτα κιόλας λεπτά του παιχνιδιού με την Μακάμπι. Άλλωστε από νωρίς, στο 11ο λεπτό, ο Γκάκπο με ένα σουτ στην αριστερή γωνία του Ντανιέλ, άνοιξε το σκορ. Ο Μαντουέκε ήταν ιδαιτέρως δραστήριος, όμως δεύτερο γκολ για τους Ολλανδούς δεν ήρθε και το σκορ παραμένει ανοιχτό για τη ρεβάνς!

Φενέρμπαχτσε – Σλάβια Πράγας 2-3

Η προερχόμενη ως τρίτη από τον όμιλο του Ολυμπιακού στο Europa League, Φενέρμπαχτσε, με τον Πέλκα στην αρχική ενδεκάδα, αλλά χωρίς ουσία στο παιχνίδι της. Ό,τι δεν έκανε ο Χόουλς στο 21′ απέναντι στον Αλτάι, το πέτυχε ο Ιμπραχίμ Τραορέ, παίρνοντας το ριμπάουντ μέσα από την περιοχή των Τούρκων, για το 0-1 λίγα δευτερόλεπτα προτού εκπνεύσει το ημίχρονο.

Η απάντηση ήρθε από τον Έλληνα επιτελικό μέσο στο 58ο λεπτό, εκτελώντας μετά την ασίστ του Καντίογλου για το 1-1, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντόρλεϊ έδωσε ξανά προβάδισμα στους Τσέχους με 1-2 και αμέσως μετά, στο 64′ ο Λινγκρ εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σορ και με ένα ιδανικό πλασέ διαμόρφωσε το 1-3. Το γκολ του Καντίογλου στο 84′ ήρθε να αναζοπυρώσει τις ελπίδες των Τούρκων, που πηγαίνουν να παίξουν τα ρέστα τους στη ρεβάνς…